PARTNER PORTALU

Dłuższa lista beneficjentów ustawy dot. hipotek nie wpłynie na koszt projektu

Zwiększenie kryterium powierzchni nieruchomości, której właściciel mógłby złożyć wniosek o restrukturyzację walutowego kredytu hipotecznego nie wpłynie istotnie na koszty tego projektu, szacowanego na ok. 9.5 mld zł - poinformowała na konferencji Krystyna Skowrońska, posłanka PO.

Autor: PAP 05 sierpnia 2015 19:54

"Wstępnie koszty tego projektu po stronie banków oszacowaliśmy na ok. 9,5 mld zł. Poszerzenie liczby beneficjentów tej ustawy w stosunku do jej pierwotnego kształtu nie powinno istotnie zmienić tej liczby. Różnica jeśli będzie, to będzie ona niewielka" - powiedziała na konferencji Skowrońska.

"Jeszcze dziś ustawa trafi pod głosowanie do Sejmu. Liczymy, że cały proces legislacyjny zakończymy do końca września" - dodała.

Pierwotna propozycja Platformy Obywatelskiej dotycząca przewalutowania kredytów walutowych zakładała, że rozwiązanie będzie skierowane do osób, które zakupiły mieszkanie nie większe niż 75 m kw. lub dom nie większy niż 100 m kw. We wtorek zgłoszono poprawkę, która przewiduje zwiększenie o 25 mkw. kryterium powierzchni nieruchomości, której właściciel mógłby złożyć wniosek o restrukturyzację walutowego kredytu hipotecznego. Oznacza to, że w przypadku mieszkania limit wynosiłby teraz 100 m kw., a w przypadku domu - 150 m kw.

Zgodnie z projektem termin rozpatrywania wniosku o przewalutowanie przez bank został określony na 30 dni. Takie wnioski zainteresowani tym rozwiązaniem kredytobiorcy będą mogli składać do końca czerwca 2020 roku.

Platforma Obywatelska szacowała wcześniej, że z propozycji ustawy o restrukturyzacji portfeli hipotecznych kredytów walutowych będzie mogło skorzystać około 60 tys. osób. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych