PARTNER PORTALU

Do wydania ponad 430 mln zł na dopłaty w programie MdM

283,5 mln zł środków programu Mieszkanie dla Młodych trafiło do beneficjentów programu. Po wejściu w życie nowych zasad MdM do rozdysponowania pozostanie ok. 60 proc. puli środków na 2015 r.

Autor: HouseMarket.pl 30 lipca 2015 13:00

Według informacji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego na dzień 20 lipca 2015 r. wykorzystano ok. 283,5 mln zł, czyli blisko 40 proc. środków z zaplanowanej na br. kwoty 715 mln zł,  przeznaczonej na dofinansowanie kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Liczba kredytów z dopłatą państwa wyniosła w pierwszym półroczu br. 9, 34 tys. Najwięcej z nich przyznano mieszkańcom Warszawy, Gdańska i Krakowa.

Pozostała kwota limitu na 2015 rok zostanie przeznaczona na dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym - w myśl nowelizacji ustawy, która z inicjatywy Rady Ministrów została uchwalona 25 czerwca i obecnie oczekuje na podpis Prezydenta.

Po wejściu w życie zmian z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Dodatkowo dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci przewidziano zwiększenie z 50 do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego. Zwiększono też wysokość dopłat do 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania (obecnie jest to 15 proc.). Osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. tej wartości (obecnie też jest to 15 proc.).

Ponadto zrezygnowano też z warunku dofinansowania tylko zakupu pierwszego mieszkania, a także limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych