PARTNER PORTALU

Duże rodziny mogą liczyć na spłatę części kredytu mieszkaniowego

Rodziny, które spodziewają się trzeciego lub jeszcze kolejnego dziecka, mogą liczyć nie tylko na wsparcie 500+, ale także na spłatę części kredytu mieszkaniowego, sięgającą kilkunastu tysięcy złotych. Dotyczy to tysięcy rodzin, które zaciągnęły kredyt z dofinansowaniem MdM.

Autor: Agata Szymborska-Sutton, Topnorma 19 kwietnia 2017 14:41

Spłata części kredytu w związku z urodzeniem lub przysposobieniem trzeciego lub kolejnego dziecka to – oprócz samej kwoty dofinansowania wkładu własnego - dodatkowy przywilej osób, które zaciągnęły kredyt MdM. Co więcej, przywileju tego nie dotyczy limit środków - wnioski o częściową spłatę części kredytu MdM można bowiem składać przez cały rok, aż przez 5 lat od dnia ustanowienia prawa własności mieszkania (czyli także po 2018 r., już po wygaszeniu programu MdM). Dodatkowe wsparcie sięga od kilku do kilkunastu tysięcy zł – na przykład w przypadku rodziny z dwójką dzieci z Warszawy, która złożyła wniosek o kredyt MdM w pierwszym kwartale 2015 r., a która wkrótce powiększy się o trzeciego potomka, maksymalna kwota spłaty części kredytu wyniesie prawie 15 tys. zł.

Z kolei część rodzin, które w momencie składania wniosku o kredyt MdM miały już trójkę dzieci i obecnie spodziewają się kolejnego, mogą liczyć na jeszcze wyższe maksymalne kwoty. Kogo to dotyczy? Jak podkreśla Bogusław Białowąs, zastępca dyrektora w departamencie usług agencyjnych BGK (banku, który realizuje, we współpracy z instytucjami kredytującymi, program MdM) kwota spłaty części kredytu wyliczana jest w dacie złożenia wniosku. A należy pamiętać, że w połowie 2015 r. znowelizowano ustawę dotyczącą MdM – jedną ze zmian było zwiększenie parametru podstawy naliczenia wysokości wsparcia z 50 do 65 m kw. dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. W praktyce oznacza to, że przed nowelizacją maksymalna kwota spłaty części kredytu w danym mieście była taka sama i dla rodziny z dwójką dzieci, i dla rodziny z minimum trójką rodzeństwa. Natomiast w przypadku wniosków złożonych już po nowelizacji ustawy maksymalna kwota spłaty części kredytu w przypadku rodzin wielodzietnych, z co najmniej trójką dzieci, będzie nawet o kilka tysięcy wyższa – na przykład w przypadku powiększającej się wkrótce o kolejnego potomka rodziny 2+3 z Warszawy maksymalna kwota spłaty części kredytu wyniesie prawie 19 tys. zł (czyli będzie o ok. 4 tys. zł wyższa niż maksymalna kwota spłaty dla rodziny z minimum trojgiem dzieci, która złożyła wniosek o kredyt MdM przed nowelizacją ustawy).

Według danych BGK, do 31 marca 2017 r. zawarto ponad 89 tys. umów kredytowych ze wsparciem programu MdM, z czego ok. 26 tys. to kredyty rodzin i osób z co najmniej jednym dzieckiem, które potencjalnie mają duże szanse na spłatę części kredytu MdM związaną z urodzeniem trzeciego lub kolejnego (po trzecim) dziecka. Do tej pory dodatkowe 5-proc. wsparcie z tego tytułu otrzymało 241 rodzin.

Spłatę części kredytu można otrzymać tylko raz, a wysokość dofinansowania wynosi 5% wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji. Wniosek o wsparcie z tego tytułu należy złożyć – w ciągu 6 miesięcy od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka - do banku, w którym udzielony został kredyt MdM.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych