PARTNER PORTALU

EBC utrzyma niskie stopy procentowe

Europejski Bank Centralny utrzyma stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Bank skorygował w górę prognozę dotyczącą inflacji w strefie euro - wyniesie ona w tym roku 0,3 proc. - podał szef banku Mario Draghi.

Autor: PAP 03 czerwca 2015 20:05

Europejski Bank Centralny utrzyma główną stopę procentową na poziomie 0,5 proc. Będzie też kontynuować program skupowania obligacji rządowych i prywatnych, czyli tzw. luzowanie ilościowe.

EBC rozpoczął program luzowania ilościowego 9 marca; bank kupuje miesięcznie walory warte 60 mld euro, emitując nowe pieniądze. Draghi zapowiedział w środę, że Bank nie wycofa się z programu QE przed planowanym terminem, czyli wrześniem 2016 roku, mimo lepszych sygnałów z gospodarki strefy euro.

Podkreślił też, że EBC ma zamiar "doprowadzić w pełni do implementacji programu QE", który stymuluje gospodarkę, zwiększa dostępność kredytów dla firm i konsumentów oraz oddala zagrożenie deflacji w krajach unii walutowej.

Bardzo niska inflacja, która zgodnie z poprzednimi prognozami EBC miała się utrzymać na poziomie zera, jest oznaką niskiego popytu oraz utrudnia spłatę zadłużenia publicznego i prywatnych kredytów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych