PARTNER PORTALU

Eksperci: Założony przez rząd wzrost PKB w 2016 r. - zbyt ambitny

Założony przez rząd wzrost PKB w 2016 r. jest zbyt ambitny i wynika ze zbliżających się wyborów parlamentarnych - uważa ekspert Deloitte Rafał Antczak.

Autor: PAP 10 czerwca 2015 08:27

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu budżetu na 2016 rok ze wzrostem PKB 3,8 proc. i średnioroczną inflacją 1,7 proc.

- Zakładany przez rząd wzrost jest dość ambitny. Raczej będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem dynamiki PKB, dlatego rozsądniej byłoby przyjąć szacunek nawet poniżej 3 proc. Ale bardzo trudno w roku wyborczym prognozować niższą dynamikę wzrostu, niż w roku obecnym. Polityczny kontekst tych planów jest zrozumiały - ocenił rządowe założenia do przyszłorocznego budżetu Rafał Antczak. Dodał, że rządowa prognoza jest realistyczna, ale może ulec pewnym zmianom.

Korekty będzie, jego zdaniem, wymagał m.in. poziom przyszłorocznej inflacji, ponieważ jest jeszcze za wcześnie, aby skutecznie prognozować jej wysokość. "Inflacja jest obarczona ryzykiem zmiany kursu. Jak ona będzie wyglądała w przyszłym roku, dowiemy się dopiero w trzecim, nawet czwartym kwartale (tego roku), kiedy sporo się w Polsce wydarzy" - podkreślił Antczak. Jego zdaniem nawet jeśli inflacja będzie wyższa od zakładanej, wpłynie to pozytywnie na sytuację budżetu państwa.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych