PARTNER PORTALU

Ekspert: Kredyty dostępne, ale z wyższą marżą

W ostatnim czasie bardzo wiele dzieje się na rynku kredytów hipotecznych. Dostępność kredytów przestała spadać, ale ponownie zaczęły rosnąc marże.

Autor: HouseMarket.pl 13 czerwca 2016 09:12

Nowe przepisy spowodowały, że banki nie mogą udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych. Poza tym za 2 miesiące najprawdopodobniej zablokowane zostanie wnioskowanie o przyszłoroczne dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Planowany jest jednak nowy program, w którym dopłaty najprawdopodobniej będą znacznie niższe, ale zdecydowanie łatwiej dostępne.

- Największy problem mają obecnie osoby, które chcą zaciągać kredyt na budowę domu na działce rolnej. Banki nie chcą im pożyczać pieniędzy, gdyż nowe przepisy sprawiły, że taka działka nie jest wystarczającym zabezpieczeniem - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. - Wyjściem w takiej sytuacji może być jedynie przedstawienie innego, np. mieszkania. Problem polega jednak na tym, że osoby, które chcą wybudować dom nie zawsze posiadają taką nieruchomość, a jeśli nawet, to nierzadko jego wartość jest zbyt niska. Osoby w takiej sytuacji muszą niestety zaczekać aż opisany problem zostanie rozwiązany.

Dobra informacja jest natomiast taka, że w minionym miesiącu nie była kontynuowana obserwowana w ostatnich miesiącach tendencja do ograniczania dostępności kredytów. - Obecnie rodzina z dochodem na poziomie 5 tys. zł netto może liczyć średnio na kredyt w wysokości 363 tys. zł. Przed rokiem ta kwota była o blisko 100 tys. zł wyższa - mówi Jarosław sadowski. - Odwrotnie wygląda natomiast sytuacja w zakresie marż kredytowych. Po kilku miesiącach stabilizacji niestety znów pojawiły się podwyżki. Na szczęście było ich niewiele, wprowadziły je tylko BZ WBK i ING Bank Śląski. Obecnie przeciętna marża kredytu z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi 2,3 proc., a jeśli wkład wynosi 25 proc., średnia marża to 2,06 proc.

Mieszkanie dla Młodych

Kolejna istotna kwestia to kończące się pieniądze na dopłaty wypłacane w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. W marcu skończyły się środki na tegoroczne dopłaty, a za dwa miesiące najprawdopodobniej zablokowane zostanie także wnioskowanie o dopłaty wypłacane w przyszłym roku.

- W puli zostały już bowiem tylko 143 mln zł, a w ostatnim czasie rezerwowano ok. 70 mln zł miesięcznie. Trzeba jednak dodać, że nie będzie to definitywny koniec przyszłorocznych dopłat. Blokada zostanie zdjęta w styczniu 2017 r., kiedy dostępna stanie się kwota 373 mln zł, która zapewne wystarczy na 3 do 6 miesięcy - wyjaśnia ekspert Expander Advisors. -  Wciąż dostępne są również pieniądze na 2018 r., ale niewielu może obecnie z nich skorzystać. Warto też dodać, że będzie to ostatni rok funkcjonowania tego programu.

Mieszkanie plus

Wiemy już, że od 2019 r. „Mieszkanie dla młodych” zostanie zastąpione indywidualnymi kontami mieszkaniowymi, które zostaną wprowadzone jako element programu „Mieszkanie Plus”. Dopłaty będą wtedy wypłacane wszystkim, który zdecydują się oszczędzać w nich przez przynajmniej 5 lat. Później zgromadzone pieniądze wraz z odsetkami i dopłatami będzie można przeznaczyć na zakup lub budowę mieszkania czy domu, albo na remont.

- Prawdopodobnie będzie też je można wypłacić wcześniej lub przeznaczyć na inny cel, ale wtedy trzeba będzie zwrócić dopłaty. Nie wiadomo jeszcze, ile one wyniosą, ale najprawdopodobniej będą zdecydowanie niższe niż w MdM. Budżet będzie podobny, ale liczba korzystających znacznie większa. Nie są bowiem planowane ograniczenia dotyczące tego, kto będzie mógł uzyskać dopłatę. Program ma być dostępny dla wszystkich chętnych. Jedyny limit będzie dotyczył maksymalnej wysokości dofinansowania tak, aby nadmiernych korzyści nie uzyskały osoby zamożne - zauważa Jarosław sadowski. - Zakładając, że po dopłaty zgłosi się 5 milionów Polaków, każdy z nich otrzyma średnio ok. 150 zł rocznie. Dla porównania, pomoc z MdM może wynieść od nieco ponad 16 000 zł do nawet ponad 100 000 zł, ale oczywiście nie rocznie tylko jednorazowo. Trzeba jednak dodać, że nie każdy może uzyskać aż tak wiele pieniędzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych