PARTNER PORTALU

Frank wygrywa na Brexicie

Analitycy z Raiffeisen Polbank uważają, że rozstrzygnięcie angielskiego referendum przynosi ucieczkę od ryzyka, a zyskują tzw. bezpieczne przystanie, jak złoto, jen, czy frank.

Autor: PAP 24 czerwca 2016 10:46

Tracą aktywa postrzegane za bardziej ryzykowne, w tym złoty, a przede wszystkim brytyjski funt.

W związku ze zwycięstwem zwolenników opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, w piątek rano na rynkach jest duża zmienność i awersja do ryzyka – zwracają uwagę analitycy. Złoty traci do euro i franka, o ponad 7 proc. spada też WIG20.

Zespół analityków PKO Banku Polskiego podkreśla, że pierwszym skutkiem wyniku na „tak” w referendum jest „gwałtownie podwyższona awersja do ryzyka i zmienność na rynkach finansowych”, w tym wyraźne osłabienie złotego wobec dolara i euro oraz wzrost rentowności obligacji skarbowych.

Jak dodają, by stabilizować notowania polskiej waluty resort finansów może zdecydować się na sprzedaż większej części posiadanego zasobu obcych walut (ok. 7 mld euro).

- Mniej prawdopodobne są interwencje NBP, o ile kurs euro do złotego nie wzrośnie znacznie powyżej 4,50. Bank centralny może natomiast zasilać krajowy sektor bankowy w dodatkową płynność potrzebną do finansowania portfela kredytów walutowych – ocenili.

Giełda Papierów Wartościowych na wynik referendum w Wielkiej Brytanii zareagowała spadkami głównych indeksów. Około godziny 9.20 WIG20 spadł o 7,19 proc. i wyniósł 1720,47 pkt., WIG30 spadł o 7,01 proc. i wyniósł 1919,84 pkt., mWIG40 spadł 7,53 proc. i wyniósł 3255,39 pkt., a WIG zanotował spadek o 7,59 proc. do 43271,73 pkt.

Ok. godz. 9.30 euro kosztowało 4,45 zł, dolar – 4,01 zł, frank szwajcarski – 4,12 zł, a funt – 5,52 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych