PARTNER PORTALU

Frankowicze idą do UOKiK

Dziś w siedzibie UOKiK odbędzie się spotkanie Kancelarii Prawnej i reprezentacji "frankowiczów" z przedstawicielami UOKiK.

Autor: HouseMarket.pl 14 czerwca 2016 10:27

Wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska spotka się dziś z prawnikami Kancelarii z Poznania i reprezentantami Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu w sprawie odmowy wsparcia klientów mBanku, których umowy kredytowe zawierają postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych.

Według stowarzyszenia, banki wciąż bezkarnie wykorzystują swoją dominującą pozycję w stosunku do konsumentów, a instytucje państwowe (np. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ) do tej pory pozostawały bezczynne. Niektóre banki, np. mBank SA, przez cały czas stosują w umowach kredytowych klauzule uznane za niedozwolone i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Ofiarą takich praktyk padli m.in. kredytobiorcy frankowi.

Frankowicze kontra mBank

Spór dotyczący oprocentowania rat umów rozpoczął się jeszcze przed gwałtownym wzrostem kursu franka. Chodzi o zapis umowy, który stanowi, że "zmiana wysokości oprocentowania kredytu może nastąpić w przypadku zmiany stopy referencyjnej określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju (lub krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest podstawą waloryzacji". Według klientów banku, przy niekorzystnej dla nich zmianie tych parametrów bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej – nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym stopniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych