PARTNER PORTALU

Frankowicze w UOKiK. Jest nadzieja na wspólne stanowisko

Mamy nadzieję, że rozmowy przełożą się z biegiem czasu na konkretne stanowisko - tak Mariusz Zając, prezes SBB, skomentował przebieg spotkania Kancelarii Prawnej i reprezentacji "frankowiczów" z przedstawicielami UOKiK.

Autor: HouseMarket.pl 15 czerwca 2016 09:40

Podczas spotkania przedstawiciele UOKiK zaprezentowali kwestie prawne i problemy, z jakimi się borykają przy formułowaniu odpowiedzi i stanowisk w sprawach kredytów „frankowych. Wyjaśniono między innymi, że brak reakcji na używanie przez banki klauzul abuzywnych do wyliczania rat kredytu wynika z orzecznictwa sądowego. Jednakże podawane przykłady orzeczeń sądowych nie wskazywały, by UOKIK występował przed sądami w sposób wystarczający i zdeterminowany. Strony dyskusji zgodziły się, że musi nastąpić zmiana takiego podejścia i należy wspólnie pracować nad nowymi rozwiązaniami w walce z dominującą pozycją firm finansowych.

Wiceprezes Dorota Karczewska wskazała na nowe narzędzie, jakim dysponuje UOKiK przy wsparciu klientów. Jak podkreśliła, istotny pogląd w sprawie powinien pomóc zwracającym się w sądowych bataliach z bankami. Ze strony wiceprezes UOKiK padło także pytanie do reprezentacji kredytobiorców: „Gdzie widzicie Państwo naszą aktywność?” - komentuje Mariusz Zając. - Był to początek konstruktywnej części spotkania. Padła propozycja wypracowania wspólnego stanowiska, przy którym miałyby pracować instytucje stworzone do ochrony klientów i związane z rynkiem finansowym, z udziałem środowiska poszkodowanych klientów banków i wsparciu kancelarii prawnych.

Strona społeczna miałaby przedstawić swój punkt widzenia oraz określić kierunek opracowań. Sformułowanie precyzyjnych pytań byłoby początkiem merytorycznego opracowania dla oszukanych na „franka”. To inicjatywa wspólnych prac i jako środowisko „frankowiczów” zaangażujemy się w ich realizację. Liczymy także, że jest to istotny zwrot w podejściu oraz zwrócenie się w szczególny sposób na potrzeby zwykłego obywatela.

Następne spotkanie „frankowiczów” w UOKiK planowane jest za około 2-3 tygodnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych