PARTNER PORTALU

Frankowicze walczą o kurs sprawiedliwy

KNF będzie musiała określić, jaki byłby sprawiedliwy kurs, po którym dochodziłoby do przewalutowania kredytów frankowych, w myśl propozycji prezydenta ze stycznia 2016 r. - o takim wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego poinformowało Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Autor: PAP 18 stycznia 2017 13:41

SBB poinformowało, że po roku od ogłoszenia pierwszego projektu prezydenckiego, zakładającego przewalutowanie kredytów frankowych, dzięki wytrwałości jednego z członków stowarzyszenia będzie można się dowiedzieć, ile wynosiłby zakładany przez ten projekt sprawiedliwy kurs. Wojewódzki Sąd Administracyjny, po skardze jednego z frankowiczów, wydał bowiem wyrok, w myśl którego KNF będzie zmuszona do podania tej informacji.

Wyrok zapadł w listopadzie ub. roku, ale SBB, jak poinformował prezes stowarzyszenia Arkadiusz Szcześniak, czekało na jego uprawomocnienie się. - Dowiedzieliśmy się, że kasacja nie wpłynęła, więc wyrok się uprawomocnił - powiedział.

Według SBB Komisja Nadzoru Finansowego będzie zmuszona do przedstawienia odpowiedzi na następujące pytania: jaki był średni kurs ważony CHF/PLN, po którym zaciągano kredyty frankowe, ile wynosiłby średnio kurs sprawiedliwy, zgodnie z propozycją prezydenta; jak zmieniały się średnie marże kredytów CHF, w rozbiciu na poszczególne miesiące zaciągania kredytów; jak prezentują się wszystkie odpowiedzi z ankiety rozesłanej do banków przez KNF, zagregowane dla całego sektora.

- Stowarzyszenie pragnie podkreślić, że choć odpowiedzi na te pytania nie są już obecnie krytyczne (z uwagi na wycofanie propozycji ustawy), to jednak tak ważnych informacji nie udało się uzyskać Kancelarii Pana Prezydenta, korzystając z mocy urzędu Pierwszego Obywatela - podkreśliło SBB.

Teraz - według SBB - KNF będzie miała 14 dni, od otrzymania wyroku na dokonanie wyliczeń. - Nie udało się uzyskać odpowiedzi na te pytania innymi sposobami, m.in. na drodze informacji publicznej, to teraz mamy przynajmniej wyrok sądowy - zaznaczył prezes SBB.

W kampanii wyborczej 2015 ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda zapowiadał rozwiązanie problemu frankowiczów. W połowie stycznia 2016 roku, dokładnie w pierwszą rocznicę czarnego czwartku, minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński przedstawił projekt ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki.

Zakładał on m.in. przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po sprawiedliwym kursie. Przewidywał trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt miał obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wykluczał wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej. Odnosił się do kredytów denominowanych we wszystkich obcych walutach, nie tylko we frankach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych