PARTNER PORTALU

Frankowicze złożyli w Sejmie swój projekt

28 kwietnia złożono w Sejmie projekt ustawy dotyczącej kredytów indeksowanych i denominowanych do walut obcych. Dokument przedstawiła grupa posłów Kukiz15, ale został on przygotowany w oparciu o propozycje stowarzyszeń grupujących kredytobiorców.

Autor: bankier.pl 05 maja 2016 11:38

Zakłada on m.in., że zakazane będzie oferowanie kredytów i pożyczek, których rozliczenie oparte jest o walutę inną niż złoty. W przypadku już udzielonych kredytów klienci będą mogli dokonać restrukturyzacji. Ustawa ma objąć wszystkie kredyty denominowane lub indeksowane do waluty innej niż polska, udzielone po 1 stycznia 2000 r.

Prezydencki projekt zasłynął wprowadzeniem do obiegu nowego terminu kursu sprawiedliwego. Idea bazowała na zrównaniu, na określony moment, sytuacji kredytobiorcy i hipotetycznego posiadacza analogicznego kredytu w złotych. W propozycji frankowiczów procedura jest znacznie prostsza.

Polega na:

- ustaleniu, jaką kwotę wypłacono kredytobiorcy w złotych

- przyjęciu oprocentowania jako sumy stopy bazowej, czyli stopy referencyjnej NBP, oraz marży z umowy kredytowej

- ustaleniu wysokości innych kosztów (prowizje itp.), jeśli zostały one ustalone w oparciu o walutę obcą jako płatności w złotych według kursu z dnia dokonania wpłaty do kredytodawcy

- porównaniu dotychczas dokonanych spłat z wartością należną wyliczoną zgodnie z powyższymi założeniami. Jeśli klient wpłacił więcej, nadwyżka obniży wysokość jego zadłużenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych