PARTNER PORTALU

Gospodarka idzie w górę, deflacja ustępuje

Ostateczne dane GUS dotyczące polskiej gospodarki za trzeci kwartał oraz od początku roku wskazują na utrzymanie pozytywnych tendencji. Dynamika PKB w obu przypadkach sięgająca 3,5 proc. stanowi dobry prognostyk na cały rok.

 

Autor: HouseMarket.pl 30 listopada 2015 14:05

Pewnym rozczarowaniem jest osłabienie tempa inwestycji, związane z obawami o sytuację na świecie. - Dynamika nakładów obniżyła się z 6,1 do 4,6 proc. Także dane dotyczące handlu zagranicznego sygnalizują możliwość niewielkiej zadyszki. Dynamice PKB sprzyjała nadwyżka eksportu nad importem, ale było to wynikiem zmniejszenia się dostaw z zagranicy, mającego najwyraźniej związek z osłabieniem inwestycji – uważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Dodaje, że te tendencje mają szansę być skompensowane stabilnym wzrostem popytu wewnętrznego - niemniej jednak o ile w tym roku można się spodziewać 3,5 proc. dynamiki PKB, to początek przyszłego roku może przynieść niewielkie jej obniżenie się.

- Inwestycje powinny przyspieszyć w połowie 2016 roku. W efekcie można liczyć, że cały przyszły rok będzie nieco lepszy pod względem tempa wzrostu; jednak osiągnięcie założonej w budżecie 3,8 proc. dynamiki PKB nie będzie łatwe i zależeć będzie od koniunktury na świecie – tłumaczy ekspert.

Szacunkowe dane GUS dotyczące wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za listopad mówią o jego spadku o 0,5 proc. w porównaniu do listopada ubiegłego roku. To wynik nieznacznie gorszy niż oczekiwali tego analitycy, ale świadczy o ustępowaniu deflacji.

- W grudniu możemy jeszcze spodziewać się niewielkiego spadku wskaźnika cen, jednak kolejne miesiące przyniosą powrót inflacji, której poziom w pierwszym kwartale przyszłego roku nie powinien przekroczyć kilku dziesiątych procent – wyjaśnia Roman Przasnyski.

Według niego ten łagodny wzrost inflacji nie będzie wystarczającym argumentem przeciw obniżeniu stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na cięcie kosztu pieniądza w pierwszym kwartale 2016 r., a skala redukcji zależeć będzie także od tempa wzrostu PKB.

- Jeśli sprawdzi się scenariusz lekkiego obniżenia się tempa wzrostu w pierwszych trzech miesiącach roku, można się spodziewać obniżenia podstawowej stopy procentowej o 0,5 punktu procentowego – uważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych