PARTNER PORTALU

Gospodarstwa domowe w coraz lepszej kondycji finansowej

W IV kwartale 2014 r. w sektorze gospodarstw domowych odnotowano kontynuację wzrostów w dochodach do dyspozycji brutto oraz w spożyciu prywatnym.

Autor: PAP 01 czerwca 2015 11:50

Narodowy Bank Polski opublikował 1 czerwca br. analizę sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych, dotyczącą danych za IV kwartał 2014 r.

"W IV kwartale 2014 r. tempo wzrostu realnych dochodów do dyspozycji brutto zwiększyło się w ujęciu rocznym do 5,3 proc. z 3,6 proc. w III kwartale, na co wpłynęły przede wszystkim dodatnie dynamiki składowych dochodów w podziale pierwotnym" - głosi komunikat NBP.

Bank centralny dodaje, że po wyeliminowaniu wahań sezonowych dochody do dyspozycji brutto były o 0,5 proc. wyższe niż w poprzednim kwartale oraz o 2,6 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym kwartałem 2013 r., natomiast w całym roku 2014 ich dynamika wyniosła 2,9 proc. r/r.

Oszczędności gospodarstw domowych w IV kwartale 2014 r. wyniosły, według banku centralnego, 35,3 mld zł w ujęciu nominalnym. "W całym roku 2014 stopa oszczędzania, pokazująca relację oszczędności brutto gospodarstw domowych do ich dochodów do dyspozycji, utrzymywała się na stałym poziomie między 2,0 proc. a 2,1 proc." - głosi komunikat NBP.

Bank centralny dodaje, że stabilnym wartościom stopy oszczędności towarzyszył w 2014 r. wzrost stopy oszczędności dobrowolnych (w IV kwartale 2014 r. stopa oszczędności dobrowolnych wyniosła 1,5 proc.). Stan aktywów finansowych gospodarstw domowych w końcu grudnia 2014 r. wyniósł 1625,7 mld zł, a zatem był o 1,0 proc. niższy niż przed kwartałem; stan zobowiązań gospodarstw domowych wyniósł w tym czasie 625,1 mld zł, czyli niemal tyle samo ile w poprzednim kwartale, oraz o 5,4 proc. więcej niż przed rokiem - podaje NBP. NBP komentuje, że na spadek aktywów finansowanych "przełożyło się głównie zbywanie przez gospodarstwa domowe udziałów kapitałowych i jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych".

"Na kształtowanie się zobowiązań gospodarstw domowych w IV kwartale 2014 r. wpływał przede wszystkim niewielki wzrost wolumenu kredytów i pożyczek długoterminowych, stanowiących większą część zobowiązań w tym sektorze" - dodaje NBP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych