PARTNER PORTALU

Jest zgoda KNF na fuzję BGŻ i BNP Paribas

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem Polska, dwóch banków należących do międzynarodowej grupy BNP Paribas. W najbliższych tygodniach spodziewane jest uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, co będzie równoznaczne z formalnym połączeniem (fuzja prawna).

Autor: Wnp.pl 09 kwietnia 2015 19:56

Dzięki fuzji prawnej Bank BGŻ oraz BNP Paribas Bank Polska będą działać jako jeden bank o nazwie Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Będzie to bank uniwersalny dla klientów indywidualnych, z segmentów mikro i MSP oraz klientów korporacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem sektora rolno-spożywczego. W najbliższych miesiącach nowy bank planuje przeprowadzić rebranding. Ponadto, w ciągu dwóch lat spodziewane jest zakończenie procesu integracji operacyjnej prowadzącej do powstania jednolitej, spójnej organizacji.

W grudniu 2013 roku Grupa Rabobank podpisała z BNP Paribas umowę sprzedaży 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za kwotę 4,2 mld zł. Finalizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania zgód regulacyjnych. Bank podał, że w ramach zobowiązania Rabobanku wobec KNF w październiku podpisał plan połączenia BGŻ z Rabobankiem Polska. Pod koniec 2013 roku KNF zezwoliła na przeprowadzenie fuzji.

We wrześniu 2014 r. Grupa BNP Paribas przejęła od holenderskiej Grupy Rabobank kontrolę nad Bankiem BGŻ. Następnie w październiku, Zarządy Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska podpisały plan połączenia. Celem fuzji dwóch komplementarnych banków jest zwiększenie skali działalności Grupy BNP Paribas na polskim rynku. Nowa organizacja stanie się jednym z istotnych graczy w krajowym sektorze bankowym, o dużych możliwościach finansowych i bogatej ofercie produktowej. Jednocześnie będzie korzystała z globalnego zasięgu, doświadczenia oraz wsparcia Grupy BNP Paribas.

W 2014 roku przychody Banku BGŻ wzrosły o 5 proc. do poziomu 1 521 mln zł. Kolejny rok z rzędu dynamiczny wzrost zanotował segment agrobiznesu.

- Ubiegły rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń dla Banku BGŻ. W czerwcu Rabobank Polska połączył się z Bankiem BGŻ. Następnie dołączyliśmy do międzynarodowej grupy BNP Paribas i rozpoczęliśmy prace zmierzające do połączenia z BNP Paribas Bankiem Polska, w wyniku czego powstanie jedna z największych instytucji finansowych w Polsce - powiedział Józef Wancer, prezes Banku BGŻ.

Wynik odsetkowy w 2014 r. wyniósł 1 118,3 mln zł, co oznacza ponad 11 proc. wzrost w porównaniu z 2013 rokiem. Na poziom przychodów i kosztów odsetkowych wpłynęło pozytywnie tempo wzrostu wolumenów biznesowych, pomimo spadku rynkowych stóp procentowych. Wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł w 2014 r. 310,5 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 8 proc. w ujęciu rocznym. Poprawa wyniku z tytułu opłat i prowizji była efektem zwiększenia liczby rachunków oraz zmian wprowadzonych w taryfie opłat i prowizji, w szczególności dla mikroprzedsiębiorstw oraz kredytów gotówkowych. Jednocześnie Bank odnotował spadek wyniku z tytułu operacji na kartach będący efektem obniżki stawek "interchange".

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych