PARTNER PORTALU

KNF: projekt restrukturyzacji kredytów walutowych nie zagraża stabilności systemu finansowego

Restrukturyzacja kredytów walutowych według propozycji PO nie zagrażałaby stabilności systemu finansowego i jest uczciwa wobec kredytobiorców złotowych i podatników - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Autor: PAP 08 lipca 2015 14:47

"Projekt jest rozwiązaniem systemowym i dobrowolnym dla kredytobiorców walutowych oraz uczciwym wobec kredytobiorców złotowych i podatników. Dotyczy zasadniczego problemu, czyli narosłego zadłużenia, często przekraczającego wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu, pomimo niezakłóconej jego obsługi" - napisano w komunikacie KNF.

"Koszty ryzyka kursowego w połowie poniosłyby banki, ale byłoby to rozłożone na lata, więc nie zagrażałoby stabilności systemu finansowego. Kredytobiorcy zostaliby na przyszłość trwale uwolnieni od ryzyka kursowego. Projekt jest bliski założeniom przedstawionym przez Przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka odnośnie restrukturyzacji kredytów frankowych na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych w dniu 3 lutego br." - dodano.

Platforma Obywatelska poinformowała w środę, że przygotowuje projekt ustawy umożliwiającej do 2020 roku przewalutowanie hipotecznych kredytów walutowych, którego koszty mają być podzielone pomiędzy kredytobiorcę i bank. Koszt dla banków wyniesie 9-9,5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych