PARTNER PORTALU

KNF: Propozycje banków dot. kredytów CHF nie rozwiązują problemu wysokiego LtV

Nowe propozycje sektora bankowego dotyczące restrukturyzacji portfeli kredytów walutowych nie rozwiązują problemu wysokich wskaźników LtV. Proces nałożenia na banki dodatkowych buforów kapitałowych zakończy się pod koniec października - uważa Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF.

Autor: PAP 02 czerwca 2015 08:24

- Propozycje ZBP nie rozwiązują podstawowego problemu, który dotyka kredytobiorców, ale i jest problemem banków, tzn. kredytów, których poziom wartości istotnie przewyższa wartość nieruchomości, co jest też przedmiotem działań nadzorczych odnośnie nałożenia dodatkowych wymogów kapitałowych - powiedział Wojciech Kwaśniak. - Procedury nałożenia buforów trwają, zakończą się pod koniec października - dodał.

Poinformował, że KNF nie planuje zmieniać swojej propozycji restrukturyzacji tych portfeli. - Nasza propozycja była kompletna i policzalna, opierała się na dobrowolnym działaniu klienta, jak i samych banków oraz była uczciwa wobec kredytobiorców złotowych - powiedział Kwaśniak.

W ubiegłym tygodniu banki zaangażowane w walutowe kredyty hipoteczne zapowiedziały, że wydłużą do końca 2015 r. swoje pakiety pomocowe dla kredytobiorców mieszkaniowych i że gotowe są przeznaczyć w 2015 roku ponad 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom. Propozycje banków to w większości uszczegółowienie przedstawionych w marcu planów sektora dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych