PARTNER PORTALU

KNF przestrzega banki przed wypłatą dywidend

KNF ostrzega właścicieli banków posiadających portfel kredytów denominowanych we franku szwajcarskim przed niezrealizowaniem zaleceń w sprawie dywidend.

Autor: PAP 21 kwietnia 2015 08:36

Pod koniec marca Komisja Nadzoru Finansowego zalecała kilku bankom, w tym PKO BP, zatrzymanie całego zysku wypracowanego w 2014 r. do czasu ustalenia wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego. Zalecenie było związane z posiadaniem przez banki portfeli kredytów denominowanych we franku szwajcarskim.

Teraz KNF ostrzega właścicieli banków ze znaczącą ekspozycją na kredyty walutowe, w tym Skarb Państwa, że niezrealizowanie zaleceń w sprawie zatrzymania zysków za ubiegły rok może oznaczać "działania nadzorcze" w odniesieniu do samego banku, osób nim kierujących lub akcjonariuszy - podała KNF w komunikacie.

Indywidualne zalecenia KNF dotyczą pokrycia dodatkowego ryzyka w bankach znacząco zaangażowanych w kredyty frankowe. Do czasu nałożenia na banki indywidualnych domiarów kapitałowych, zgodnie ze stanowiskiem całej Komisji dywidenda nie powinna być wypłacana. Podstawą jest równe traktowanie wszystkich banków - zasady są takie same zarówno dla banków z kapitałem międzynarodowym, jak i krajowym, w tym z udziałem Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie.

"Bezpieczeństwo depozytów jest najistotniejsze, niezależnie od tego kto jest właścicielem banku" - dodano.

Komisja dodała, że w przypadku nierealizowania indywidualnych zaleceń kierowanych do banków przez KNF prawo przewiduje możliwość "działań nadzorczych, których zakres w odniesieniu do banku, osób nim kierujących, bądź akcjonariuszy powiązany jest ze skalą ryzyka danego banku, w tym poziomu ryzyka systemowego związanego z wielkością banku".

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych