PARTNER PORTALU

KNF przyjrzy sie sposobom informowania o ryzyku stopy procentowej

Do końca marca banki miały czas na informowanie potencjalnych kredytobiorców o tym, że obecnie niskie oprocentowanie kredytów, wynikające z rekordowo niskich stóp procentowych, może w przyszłości wzrosnąć. Od dziś sposób informowania klientów przez banki o ryzyku stopy procentowej będzie przedmiotem analizy nadzorczej KNF.

Autor: PAP 01 kwietnia 2015 18:26

Według KNF nikt bowiem nie wie na jakim poziomie będą stopy procentowe za kilka, kilkanaście, a tym bardziej za kilkadziesiąt lat. Przykładowo, trzymiesięczna stopa WIBOR dla złotego, która aktualnie wynosi 1,65 proc., w 2008 r. dochodziła do 7 proc., a w 2000 r. do 20 proc. Zmienność dotyczy również stóp procentowych we franku szwajcarskim: jeszcze w latach 2008-2009 trzymiesięczny LIBOR dla franka wynosił około 3 proc., podczas gdy obecnie jest to około minus 0,8 proc.

12 lutego 2015 r. przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak przypomniał prezesom zarządów banków o konieczności rzetelnego informowania klientów przed zawarciem umowy o ryzyku związanym z możliwym wzrostem oprocentowania kredytu. Według niego banki powinny prezentować klientom symulacje obsługi kredytu dla stopy referencyjnej na poziomie: 3 proc., 5 proc., 10 proc. i 15 proc.

Zdaniem regulatora klienci powinni być świadomi, że wzrost stopy procentowej oznacza wyższą ratę. Powinni również zwracać uwagę na potrzebę posiadania zdolności kredytowej przez cały okres kredytowania.

Banki miały czas na wdrożenie stosownych procedur do końca marca 2015 r. "Po tym terminie sposób informowania klientów przez banki o ryzyku stopy procentowej będzie przedmiotem analizy nadzorczej KNF" - ostrzegła KNF.

Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych NBP o 50 pkt bazowych, po której referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 1,50 proc. w skali rocznej. 16 z 22 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów było zdania, że Rada obniży w marcu stopy NBP o 25 pkt bazowych, 4 ekonomistów uważało, że będzie to redukcja o 50 pkt bazowych, a dwóch ekonomistów oczekiwało, że RPP pozostawi stopy procentowe NBP bez zmian.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych