PARTNER PORTALU

Kolejny pogląd UOKiK w sprawie frankowej

Prezes UOKiK wydał kolejny istotny pogląd w sprawie frankowiczów, kwestionując postanowienia jednej z umów o kredyt hipoteczny, zawartej z Bankiem Millennium - poinformował we wtorek UOKiK w komunikacie.

Autor: PAP 31 stycznia 2017 16:06

Istotny pogląd prezesa UOKiK Marka Niechciała dotyczy postępowania przed Sądem Rejonowym w Grudziądzu przeciwko Bankowi Millennium.

„Kredytobiorca domaga się zwrotu składek na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (forma dodatkowej ochrony banku w sytuacji, gdy kredytobiorca nie pokryje ze środków własnych wymaganej umową części wartości nieruchomości) oraz uznania klauzul zobowiązujących go do tych opłat za niedozwolone” - czytamy w komunikacie.

Prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji poparł stanowisko klienta banku. „Nie można stwierdzić, że samo ustanowienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest niedozwolone. Jednak w tej konkretnej sytuacji należy uznać, że sposób i mechanizm obciążenia nim konsumenta są sprzeczne z dobrymi obyczajami” - cytuje komunikat prezesa Marka Niechciała.

Urząd, jak dodaje komunikat, uznał kwestionowane postanowienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego za niedozwolone, ponieważ: konsument na ich podstawie nie może określić swoich praw i obowiązków; nie wskazują one, jakie są warunki ubezpieczenia, jego zakres oraz jaki wpływ ma zawarcie umowy ubezpieczenia przez bank na sytuację kredytobiorcy; kredytobiorca nie ma wpływu na ewentualne zmiany umowy między bankiem a ubezpieczycielem; kredytobiorca nie otrzymał informacji na temat sposobu kształtowania się kolejnych opłat za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Ponadto postanowienia ubezpieczenia, dodaje UOKiK, obciążają kredytobiorcę kosztami ubezpieczenia, podczas gdy jedynym jego beneficjentem jest bank, nie informują kredytobiorcy o możliwym ryzyku żądań ubezpieczyciela o zwrot wypłaconego bankowi odszkodowania, uniemożliwiają konsumentowi sprawdzenie, czy został prawidłowo obciążony kosztami ubezpieczenia, a także przerzucają na kredytobiorcę ryzyko gospodarcze wynikające z prowadzenia działalności bankowej - informuje UOKiK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych