PARTNER PORTALU

Koniec MdM zmotywował kupujących. Rośnie liczba kredytów mieszkaniowych

Na rynku kredytów hipotecznych panował wzmożony ruch związany z wyczerpywaniem się budżetu programu MdM. W pierwszym kwartale br. wyraźnie wzrosło zainteresowanie kredytami gotówkowymi, których sprzedaż, w stosunku do poprzedniego kwartału, zwiększyła się aż o 13 proc.

Autor: HouseMarket.pl 08 czerwca 2016 15:31

Mimo że początek roku zwykle jest okresem dość spokojnym na rynku nieruchomości, Polacy bardzo chętnie sięgali po kredyty hipoteczne, zwłaszcza te z rządową dopłatą w ramach MdM. Firmy zrzeszone w ZFDF pośredniczyły w udzieleniu aż 3,5 mld złotych takiego finansowania. To niemal o 8 proc. większa suma od tej uzyskanej 12 miesięcy temu.

– Początek roku zwykle przynosi spowolnienie na rynku nieruchomości. W tym roku było podobnie. Wyjątkiem były kredyty udzielane w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. W marcu zainteresowanie nimi było najwyższe w historii. Zarezerwowano wtedy środki na dopłaty w kwocie ponad 200 mln zł, co doprowadziło do wyczerpania tegorocznej puli pieniędzy przeznaczonych na ten cel. W II kwartale pogoda zwykle bardziej sprzyja poszukiwaniu mieszkania - mówi Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors. - Poza tym sprzedaż nadal będą wspierały niskie stopy procentowe oraz korzystna sytuacja na rynku pracy. Jednak wyczerpanie tegorocznych dopłat z MdM prawdopodobnie spowoduje, że wartość udzielanych kredytów hipotecznych będzie niższa niż przed rokiem.

Klienci mimo kilku zmian w przepisach (np. podwyższony wkład własny) nadal bardzo interesują się kupnem własnego „M”. 

- Sytuacji tej nie pogorszyło nawet wyczerpanie się tegorocznego budżetu programu MdM. Pojawiło się bowiem wielu klientów zainteresowanych zaciągnięciem kredytu już na lata 2017 i 2018. W marcu wykorzystanie środków na 2017 r. wyniosło 36,6 mln - mówi Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance. - Należy przewidywać, że pula przyszłorocznych pieniędzy, którą można zarezerwować przed styczniem, również zostanie wyczerpana przed terminem. Biorąc pod uwagę obecne zainteresowanie klientów programem MdM może to nastąpić nawet w okolicach lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych