PARTNER PORTALU

Koniec prac nad ustawą dot. kredytów walutowych jeszcze w tym roku

Prace nad prezydenckim projektem ustawy dotyczącej restrukturyzacji kredytów walutowych powinny przebiegać sprawnie i powinny zostać ukończone jeszcze w tym roku – ocenił Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Autor: PAP 21 stycznia 2016 13:25

Wskazał, że kancelaria nie rozważała uzależniania możliwości skorzystania z narzędzi prawnych przyszłej ustawy od kryterium dochodowego, czy np. metrażowego. Nie rozpatruje się też możliwości "złagodzenia" ustawy, jeśli chodzi o koszty dla sektora bankowego, które ma oszacować KNF, choć Kancelaria jest otwarta na "konstruktywne propozycje wszystkich zainteresowanych podmiotów". Łopiński zaznacza jednocześnie, że w wyniku prac Parlamentu ostateczny kształt ustawy może być odległy od projektu przedłożonego przez prezydenta.

- Kancelaria Prezydenta RP przedstawiła koncepcje rozwiązania tak złożonego problemu zaledwie w kilka miesięcy od zaprzysiężenia prezydenta. Myślę, że dowodzi to determinacji i dobrej woli z naszej strony. Nie mam powodów, aby zakładać, że inne instytucje państwowe będą miały inne podejście do omawianej sprawy. Dlatego ten termin jest z mojego punktu widzenia osiągalny, więcej - spodziewam się sprawnej pracy nad projektem i szybszego jej ukończenia – powiedział Maciej Łopiński, pytany czy Kancelaria Prezydenta liczy, że do końca 2016 roku ustawa będzie gotowa i wejdzie w życie.

KPRP zaprezentowała projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". Projekt został wysłany do KNF, który ma oszacować skutki finansowe tej regulacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych