PARTNER PORTALU

Koniec z kredytami we frankach. Co zmieni ustawa?

Kredyty walutowe oficjalnie idą do lamusa. Prezydent podpisał nową ustawę o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Autor: Housemarket/PAP 14 kwietnia 2017 10:39

Podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę trudno nazwać rewolucyjną, ale dopasowuje ona  polskie prawo do unijnej dyrektywy i wprowadza kilka istotnych zmian, w tym obowiązek udzielania kredytów wyłącznie w walucie, w której potencjalny kredytobiorca uzyskuje dochody. Tym samym nowe przepisy oficjalnie kładą kres kredytom walutowym w Polsce.

Drugą istotną zmianą jest wprowadzenie zakazu tzw. sprzedaży wiązanej. W praktyce eliminuje dość powszechne działania instytucji finansowych, które uzależniają decyzję o udzieleniu kredytu od zakupu dodatkowych produktów z oferty, np. karty kredytowej czy długoterminowego planu inwestycyjnego. Banki będą mogły jednak tworzyć ofertę kredytu w połączeniu z bezpłatnym kontem do jego obsługi czy też ubezpieczeniem umowy o kredyt.

Ustawa wskazuje również podmioty, które mają prawo do udzielania kredytów hipotecznych - są nimi wyłącznie banki i SKOK-i.

Przewiduje również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni.

W myśl ustawy, banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania.

W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do tzw. porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

Pośrednicy kredytowi będę musieli zarejestrować się w KNF, która na ich rejestrację będzie mieć sześć miesięcy. Zarejestrowani będą musieli wnosić na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych