PARTNER PORTALU

Kredytobiorca pod lupą

Młody, wykształcony i w związku małżeńskim - to przeciętny profil obecnego kredytobiorcy.

Autor: Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson 21 czerwca 2016 10:06

 W jakim wieku najczęściej zaciągane są kredyty mieszkaniowe, jakimi dochodami dysponują kredytobiorcy, jakim wykształceniem się legitymują? Jak dokładnie wyglądają statystki udzielonych kredytów mieszkaniowych możemy dowiedzieć się z raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego podsumowującego 2015 r.

Opracowanie o którym mowa to "Raport o sytuacji banków w 2015 r." Zaprezentowano w nim szczegółową charakterystykę kredytobiorców, którzy w ubiegłym roku zaciągnęli kredyty mieszkaniowe.

Jaki jest kredytobiorca?

Podobnie jak w poprzednich latach przeważają wśród nich osoby młode (wiek 59% kredytobiorców nie przekraczał 35 lat). Zdecydowanie najczęściej kredyty mieszkaniowe zaciągały osoby legitymujące się wykształceniem niepełnym wyższym lub wyższym (ponad 70% udzielonych kredytów). Ponad połowę kredytów mieszkaniowych zaciągnęły małżeństwa. Autorzy opracowania zwracają uwagę, iż w porównaniu do wcześniejszych lat nieznacznie wzrósł udział osób korzystających przy zaciąganiu kredytu ze wsparcia innych członków rodziny (do 12%).

Ile zarabia kredytobiorca?

Jak wyglądają kwestie związane z dochodami kredytobiorców? Większość czerpie je z pracy najemnej wykonywanej na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Sytuację dochodową większości kredytobiorców można uznać za przeciętną lub niewiele lepszą niż przeciętna. Niemal 40 proc. kredytobiorców dysponuje miesięcznymi dochodami netto w wysokości nieprzekraczającej 4 tys. zł. Kolejne 26 proc. kwalifikuje się do przedziału dochodowego 4-6 tys. zł netto/m-c. Należy jednak zwrócić uwagę, iż większość kredytów została udzielona małżeństwom, często z dziećmi, w związku z czym odpowiednie przedziały dochodowe należałoby podzielić przez liczbę osób w gospodarstwie domowym. Wskaźnik DTI - czyli współczynnik pomiędzy wysokością środków przeznaczanych na regulowanie zobowiązań kredytowych a wysokością dochodu kredytobiorcy, pozostaje na niskich lub umiarkowanych wartościach. W większości przypadków wskaźnik ten nie przekracza 40 proc.

Za niekorzystny trend uznano jednak zwiększenie udziału kredytów udzielonych przy wysokich poziomach DTI (udział kredytów o DTI > 50 proc. wzrósł do 16 proc. ogólnej liczby udzielonych kredytów). W przypadku części kredytobiorców może to ograniczać ich zdolność do realizacji dużych wydatków i tworzenia oszczędności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych