PARTNER PORTALU

Kredyty frankowe "demonem" systemu bankowego

Kredyty frankowe są "demonem", który wisi nad systemem bankowym - ocenia prezes NBP Marek Belka.

Autor: PAP 15 lutego 2016 14:51

"Problemy, które możemy napotkać w następnych kwartałach czy latach są własnego chowu. Nie patrzmy na innych" - powiedział Marek Belka w poniedziałek na konferencji "Polityki Insight".

Pierwsze ryzyko według Belki to sytuacja budżetu. "Gdyby się nam nie udało ustabilizować sytuacji budżetowej. Rok 2016 wydaje się być w miarę pod kontrolą. RPP w styczniu wydała na ten temat opinię" - powiedział.

"Druga kwestia to jest osłabienie stabilności systemu bankowego. Na ten temat bardzo głośno mówię. System bankowy najlepszy rok miał 2014. Fatalna sprawa z jego punktu widzenia, bo pokazał takie zyski, że trudno było nie sprowokować reakcji polityków" - dodał.

"Już rok 2015 jest istotnie gorszy i cóż - powtarzam - nie dyskutuję z faktami. Jest podatek bankowy, cały szereg dodatkowych obciążeń: a to na BFG, a to skądinąd bardzo potrzebny fundusz wspierania pożyczkobiorców. Ale wisi kwestia rozwiązania kredytów frankowych. Ona może być dla systemu bankowego w Polsce bardzo niebezpieczna. Kredyty frankowe są takim demonem, który wisi nad systemem bankowym" - powiedział Belka

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych