PARTNER PORTALU

Kredyty hipoteczne zniżkują

Wyniki corocznego badania Eurofinas 2015 Annual Survey wskazują na wzrost liczby udzielonych kredytów we wszystkich kategoriach. Udział nowych kredytów na cele gospodarcze i hipotecznych w całkowitej sprzedaży jest niższy.

Autor: HouseMarket.pl 29 czerwca 2016 10:58

O 12,7 proc. wzrosła na koniec 2015 r. sprzedaż kredytów przez instytucje finansowe zrzeszone w Eurofinas (banki i firmy finansowe) w odniesieniu do roku 2014 r. i  wyniosła 423,1 miliardów euro.

Statystyki Eurofinas pokazują 6,2-procentowy wzrost wartości nowych udzielonych kredytów konsumpcyjnych 2015 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym. W 2015 r. udzielono ich na wartość 300,5 mld euro, a to oznacza wzrost o 8,26 proc.

Udział nowych kredytów na cele gospodarcze i hipotecznych w całkowitej sprzedaży jest niższy. Mimo tego, w obu kategoriach obserwujemy znaczący wzrost odpowiednio o 18,7 proc. i 36,1 proc. W kategorii kredytów konsumenckich, kredyty gotówkowe stanowiły około jednej czwartej nowo udzielonych kredytów przyznanych w 2015 roku, a rewolwingowe nieco ponad jedną trzecią.

Wyniki wskazują, że w kategorii kredytów gospodarczych największe wzrosty notowały: Hiszpania – wzrost o 148,0 proc. i Francja – o 56,0 proc.

Zagregowane dane dotyczące kredytów konsumenckich dla 2015 r. wykazują silne wzrosty dla niemal wszystkich krajów, gdzie działają członkowie Eurofinas. Norwegia, Czechy i Holandia osiągnęły najwyższe wzrosty w kategorii nowo udzielonych  kredytów konsumenckich przekraczające 20 proc. Francja jest jedynym krajem, który odnotował bardzo niewielki spadek udzielonych kredytów konsumenckich.

Valentino Ghelli, przewodniczący Eurofinas podkreśla znaczenie, jakie dla tych bardzo dobrych wyników ma to, że konsumpcja rośnie na prawie wszystkich rynkach europejskich w 2015 r. Wiele czynników ma w tym swój pozytywny wkład - polityka pieniężna, niskie ceny energii i napływ imigrantów. Do końca 2016 oczekuje się, że wydatki konsumentów pozostaną motorem wzrostu, a Komisja Europejska prognozuje wzrost PKB o 1,9 proc. w UE i 1,7 proc. dla strefy euro.

- Podczas, gdy wiadomości są tak dobre - dodaje Ghelli - instytucje kredytowe powinny zachować ostrożny optymizm, ponieważ środowisko biznesowe jest obecnie otoczone ryzykiem i niepewnością, które mogą mieć duży wpływ na rozwój sytuacji rynkowej.

Dane pochodzą z corocznego raportu Eurofinas (European Federation of Finance House Associations) i w sposób syntetyczny opisują sytuację w zakresie sprzedaży kredytów konsumenckich w takich krajach jak: Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Wielka Brytania i Włoch.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych