PARTNER PORTALU

Marek Belka: Tragedii nie będzie

Obniżka stóp procentowych nie jest potrzebna. Nie spowodowałaby, że kredyty stałyby się tańsze - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego.

Autor: PAP 02 grudnia 2015 17:49

Według prezesa NBP obniżka stóp nie jest potrzebna. - Uważam, że najprawdopodobniej taka obniżka nie spowodowałaby dalszego potanienia kredytu - powiedział Marek Belka po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. - Proszę nie robić z tego jakiegoś "być albo nie być", czy jak to kiedyś było w innym kontekście "Nicea albo śmierć". Tragedii nie będzie, a korzyść z tego żadna, a może być z tego problem dodatkowy" - podkreślił.

Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Główna stopa tzw. referencyjna nadal będzie wynosić 1,5 proc. Stopa lombardowa pozostanie na poziomie 2,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa będzie nadal wynosić 0,50 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli pozostanie na poziomie 1,75 proc. w skali rocznej.

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, uznając, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz makroekonomicznej równowagi" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady.

Ostatni raz RPP zmieniła stopy procentowe w marcu br., obniżając wszystkie o 50 punktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych