PARTNER PORTALU

Mazowieckie z PKB powyżej średniej unijnej

Biuro statystyczne Unii Europejskiej porównało Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca w całej Wspólnocie. Okazało się, że Mazowieckie jest jedynym regionem Polski, którego średnia PKB na głowę przewyższyła średnią unijną.

Autor: PAP 21 maja 2015 17:37

Mazowieckie jest jedynym regionem Polski, którego średnia PKB na głowę przewyższyła średnią UE, jednak pięć innych wschodnich województw naszego kraju znalazło się pośród 20 najbiedniejszych we Wspólnocie - wynika z czwartkowego zestawienia Eurostatu.

Biuro statystyczne Unii Europejskiej porównało Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca w całej UE, uwypuklając różnice pomiędzy poszczególnymi regionami, a nie tylko krajami. Raport posługuje się najnowszymi dostępnymi dla wszystkich 28 państw danymi, które pochodzą z 2013 r.

I tak najbogatszym polskim województwem z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 107 proc. średniej unijnej było Mazowieckie. Taki rezultat osiągnięto dzięki Warszawie, która znacznie podnosi wynik całego regionu. Mimo to nasza stolica nie znalazła się wśród 20 najbogatszych regionów stołecznych w UE, chociaż miejsce tam znalazło się np. dla czeskiej Pragi, czy słowackiej Bratysławy.

Wśród 20 najbiedniejszych regionów UE znalazło się pięć polskich województw: lubelskie z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 48 proc. średniej unijnej, podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (48 proc.), podlaskie (49 proc.) oraz świętokrzyskie (49 proc.).

Z danych Eurostatu wynika, że PKB na osobę w Polsce wynosiło w 2013 r. 67 proc. średniej UE. Gorzej od nas wypadała Rumunia (54 proc.) oraz Bułgaria (45 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych