PARTNER PORTALU

MF nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o kredytach frankowych

MF nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o "kredytach frankowych". Kwestią tych kredytów zajmowała się Kancelaria Prezydenta RP - podał resort finansów w komunikacie.

Autor: PAP 17 lutego 2016 14:49

Agencja Bloomberg cytując w środę wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego podała, że Morawiecki oczekuje od Ministerstwa Finansów zaproponowania "zmienionej" wersji projektu ustawy o kredytach walutowych.

Wpołowie stycznia kancelaria prezydenta zaprezentowała projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". Projekt został wysłany do KNF, który ma oszacować skutki finansowe tej regulacji. KNF planuje przedstawienie swoich wyliczeń w marcu.

W opublikowanym przez NBP raporcie o stabilności systemu finansowego bank centralny wyliczył, że bezpośredni koszt zwrotu spreadów walutowych i przeliczenia kapitału wszystkich kredytów po tzw. "sprawiedliwym kursie waluty obcej" przyjętym w prezydenckim projekcie ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych może sięgnąć 44 mld zł (NBP założył jednorazowe ujęcie w wyniku finansowym straty wynikającej z przeliczenia kapitału kredytowego). NBP podał, że biorąc pod uwagę szacunek kosztów restrukturyzacji, około 70 proc. sektora bankowego może zanotować stratę.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych