PARTNER PORTALU

MF nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o kredytach frankowych

MF nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o "kredytach frankowych". Kwestią tych kredytów zajmowała się Kancelaria Prezydenta RP - podał resort finansów w komunikacie.

Autor: PAP 17 lutego 2016 14:49

Agencja Bloomberg cytując w środę wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego podała, że Morawiecki oczekuje od Ministerstwa Finansów zaproponowania "zmienionej" wersji projektu ustawy o kredytach walutowych.

Wpołowie stycznia kancelaria prezydenta zaprezentowała projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". Projekt został wysłany do KNF, który ma oszacować skutki finansowe tej regulacji. KNF planuje przedstawienie swoich wyliczeń w marcu.

W opublikowanym przez NBP raporcie o stabilności systemu finansowego bank centralny wyliczył, że bezpośredni koszt zwrotu spreadów walutowych i przeliczenia kapitału wszystkich kredytów po tzw. "sprawiedliwym kursie waluty obcej" przyjętym w prezydenckim projekcie ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych może sięgnąć 44 mld zł (NBP założył jednorazowe ujęcie w wyniku finansowym straty wynikającej z przeliczenia kapitału kredytowego). NBP podał, że biorąc pod uwagę szacunek kosztów restrukturyzacji, około 70 proc. sektora bankowego może zanotować stratę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych