PARTNER PORTALU

Mieszkania na wynajem i lokale komercyjne magnesem dla inwestorów

Aż 95 proc. inwestorów za najbardziej stabilne i dochodowe w perspektywie kilkuletniej uważa inwestycje na rynku nieruchomości – wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Mzuri. Najbardziej atrakcyjnymi dla kupujących są mieszkania na wynajem, grunty, lokale komercyjne oraz garaże.

Autor: HouseMarket.pl 08 października 2015 10:41

Pozostałe z obszarów, które w ocenie 246 zapytanych inwestorów są atrakcyjne to: złoto i akcje, podczas gdy obligacje skarbowe i korporacyjne oraz inne klasy aktywów zyskały znacznie mniejsze uznanie. 70 proc. respondentów inwestuje obecnie w nieruchomości, w perspektywie najbliższych kilku lat rozważa to natomiast ponad 98 proc. ankietowanych. Spośród nich, największy odsetek (26 proc.) planuje docelowo ulokować w nieruchomościach nawet do 80 proc. swojego portfela inwestycji.

Na rynku nieruchomości najatrakcyjniejszym obszarem inwestycyjnym jest inwestowanie w mieszkania na wynajem (zdaniem 93 proc. respondentów), w dalszej kolejności plasują się grunty, lokale komercyjne oraz garaże. Zdaniem 74 proc. badanych inwestowanie grupowe w nieruchomości jest dobrą formą inwestowania dla osób dysponujących relatywnie niewielkim kapitałem.

– Wyniki badania nas nie zaskakują. Pokazują, że z jednej strony inwestorzy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie niesie za sobą inwestowanie w nieruchomości na wynajem, z drugiej jednak strony doceniają inwestycje grupowe, które, ze względu na wymagany kapitał, pozwalają na często niemożliwą dla pojedynczych inwestorów skalę projektu – komentuje Sławek Muturi, założyciel Grupy Mzuri i pomysłodawca Mzuri CFI. – Budujące jest też, że 60 proc. inwestorów myśli długoterminowo - oczekiwany przez nich okres inwestycji to ponad 10 lat – dodaje Muturi.

Tylko 42 proc. respondentów zadeklarowało skłonność do zainwestowania w nieruchomości kapitału wyższego niż 500 tys. zł, poniżej 75 tys. zł - 36 proc. respondentów. Jednocześnie jedna czwarta inwestorów oczekuje dwucyfrowej stopy zwrotu z inwestycji. – Dla większości inwestorów projekty polegające na zakupie całych kamienic i sprzedaży mieszkań po podniesieniu ich wartości są niemożliwe, a właśnie takie inwestycje cieszą się ponadprzeciętną stopą zwrotu. Dlatego uruchomiliśmy Mzuri CFI – inicjatywę umożliwiającą grupowe inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Aktualnie prowadzimy nabór ciągły kapitału do spółki Mzuri CFI2 – dotychczas największej crowdfundingowej spółki w Polsce, która pozyskała już blisko 2 mln zł kapitału, a jej celem jest zbudowanie portfela mieszkań na wynajem i regularna wypłata zysków inwestorom oraz do Mzuri CFI Alfa, która dzięki reinwestowaniu zysków pochodzących z najmu i z renowacji kamienic będzie dążyć do pomnożenia majątku inwestorów – mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri CFI 2 oraz Mzuri CFI Alfa.

 

Zobacz raport z badania opinii inwestorów autorstwa Grupy Mzuri w załączniku

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych