PARTNER PORTALU

Możliwe osłabienie koniunktury w sektorze przedsiębiorstw

Kondycja przedsiębiorstw w Polsce na początku roku pozostawała dobra i stabilna, jednak większość firm skorygowała w dół swoje oczekiwania co do drugiego kwartał br. - wynika z opublikowanego raportu NBP.

Autor: PAP 20 kwietnia 2015 11:29

Bank centralny opublikował raport pt. "Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w I kw. 2015 r. oraz prognoz koniunktury na II kw. 2015 r.".

Z ankiety przeprowadzonej w marcu br. na grupie 1567 firm niefinansowych z całego kraju, wynika, że oceniają one swoją kondycję jako dobrą i stabilną. "Sytuacja przedsiębiorstw okazała się jednak nieco słabsza, niż oczekiwały one w poprzednim kwartale, opierając się m.in. na dobrych wynikach sprzedaży z grudnia ub.r." - czytamy.

"Przyczyną takiego stanu było pojawienie się w I kwartale br. nowych, niekorzystnych zjawisk w otoczeniu przedsiębiorstw, takich jak umocnienie się złotego względem euro przy jednoczesnym osłabieniu złotego względem dolara" - dodano.

W dokumencie wskazano, że niemniejsze znacznie miało wyhamowanie spadków cen surowców, przede wszystkim paliw, przy nadal malejących cenach produkcji sprzedanej przemysłu. "Natomiast czynnikiem, który pozytywnie wpłynął na kondycję firm, był spadek stóp procentowych NBP" - zaznaczono.

Z raportu wynika ponadto, że dane za I kw. br. oraz prognozy formułowane na II kw. wskazują na osłabienie koniunktury w sektorze przedsiębiorstw. "Przewiduje się jednak, że będzie ono przejściowe. Z jednej strony odnotowano wyraźne spadki prognoz popytu, zamówień i produkcji - do poziomów poniżej długookresowej średniej" - wskazali eksperci banku centralnego.

"Z drugiej strony jednak spadek wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu był nieznaczny i wciąż utrzymuje się on nieznacznie powyżej swojej długookresowej średniej. Poza tym odsetek przedsiębiorstw zgłaszających problemy z popytem jako barierę rozwoju utrzymał się na poziomie sprzed kwartału. Wartość ta jest niewiele wyższa od notowanej przed wybuchem światowego kryzysu finansowo-gospodarczego" - dodano.

Zgodnie z zapowiedziami badanych firm dynamika inwestycji powinna utrzymać się na dotychczasowym poziomie. "Na taką ocenę składa się powoli rosnące zainteresowanie nowymi inwestycjami, jednak nadal pozostaje ono mniejsze niż przed kryzysem w latach 2008-2009" - napisano.

Dodano, że firmy podtrzymały zamiar wzrostu wielkości nakładów inwestycyjnych zarówno w perspektywie kwartału, jak i roku. "Jednym z czynników, które obecnie skłaniają inwestorów do odłożenia w czasie inwestycji są oczekiwania spadków cen. W oczekiwaniu na tańsze dobra inwestycyjne przedsiębiorcy ci chcieliby obniżyć koszty projektu" - ocenia NBP.

"Motywacja do odkładania inwestycji może również wynikać z tego, że przedsiębiorcy odczuwają spadek cen wytwarzanych przez siebie produktów, co pogarsza rachunek ekonomiczny planowanych inwestycji. Odkładanie w czasie inwestycji z powodu deflacji jest jednak na razie zjawiskiem rzadkim" - czytamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych