PARTNER PORTALU

Na GPW mocna przecena banków w reakcji na ustawę o pomocy frankowiczom

Na giełdzie po otwarciu czwartkowej sesji mocno tracą banki w reakcji na przyjętą w środę wieczorem przez Sejm ustawę o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych, korzystniejszą dla klientów od wcześniejszych propozycji.

Autor: PAP 07 sierpnia 2015 08:49

Kurs PKO BP traci prawie 5 proc. przy największych na rynku obrotach, na poziomie 31 mln zł. Pekao spada prawie 2 proc., mBank 4 proc., a BZ WBK spada o prawie 8 proc.

Millennium zniżkuje o ok. 8 proc. proc., a Getin Noble ponad 14 proc.

W tym czasie WIG 20 zniżkuje o 1,5 proc., a WIG 1,3 proc.

W środę wieczorem Sejm uchwalił ustawę o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

Posłowie przyjęli kilka poprawek, które dość istotnie zmieniają nowe przepisy. Zgodnie z jedną z nich bank ma umarzać 90 proc. różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej.

Pierwotnie planowano, że różnica ta miała być w połowie w połowie umorzona. Wówczas koszt tej operacji dla banków szacowano na 9-9,5 mld zł.

"Jeżeli umorzenie dotyczyłoby 90 proc., to prawie całość operacji biorą na siebie banki i jest to duże negatywne zaskoczenie. Wcześniej mówiono o kosztach na poziomie 9-9,5 mld zł, teraz mają szansę być większe" - powiedziała PAP Iza Rokicka, analityk Ipopema Securities.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych