PARTNER PORTALU

NBP: firmy w lepszej kondycji w drugim kwartale 2015 r.

Kondycja sektora przedsiębiorstw w II kwartale 2015 r. poprawiła się i pozostawała na dobrym poziomie - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego.

Autor: PAP 15 lipca 2015 12:42

Firmy optymistycznie oceniają stan koniunktury w kraju, ale prognozy na kolejny kwartał są mieszane.

NBP poinformował w środę w komunikacie, że w czerwcowym badaniu kondycji sektora przedsiębiorstw szczególną uwagę zwrócono na kwestię wpływu deflacji na sytuację firm, a także dostępności finansowania bankowego oraz opłacalności eksportu i importu w kontekście zmian kursów walutowych w 2015 r.

Zgodnie z informacją NBP sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw w II kwartale pozostała dobra i stabilna - wyraźnie lepsza niż w poprzednim badaniu. "Krótkoterminowe prognozy mają jednak mieszany wydźwięk. Z jednej strony ankietowane przedsiębiorstwa oczekują wyhamowania dynamiki zamówień i rzadziej planują zwiększenie produkcji, a ponadto przewidują osłabienie tempa poprawy koniunktury w kraju w ciągu najbliższego roku. Z drugiej strony, wciąż rośnie liczba inwestorów, a zainteresowanie firm zwiększaniem liczby pracowników pozostaje relatywnie wysokie, co może wspierać rozwój gospodarczy w kolejnych miesiącach roku" - napisano w komunikacie.

Z badania wynika, że w II kw. przedsiębiorstwa miały relatywnie niewiele problemów ze znalezieniem klientów na swoje produkty i usługi. Jednak prognozy nowych zamówień i produkcji na kolejny kwartał wskazują na spadek dynamiki sprzedaży.

"Nie dotyczy to jednak prognoz eksportu, które lekko poprawiły się, choć poprawie tej towarzyszył wzrost niepewności w odniesieniu do sytuacji geopolitycznej, w tym skutków niewypłacalności Grecji, a także zbliżających się wyborów parlamentarnych. Przedsiębiorcy obawiają się nie tylko potencjalnych kłopotów u swoich europejskich odbiorców, ale i wahań kursu złotego związanych z niestabilną sytuacją gospodarczo-polityczną" - wyjaśniono. Spadki prognoz produkcji i zwiększona niepewność nie przekładają się jednak bezpośrednio na plany rozwojowe firm.

Ankietowane firmy deklarują, że III kwartale będą zatrudniać w podobnym tempie co kwartał wcześniej. Dotyczy to zarówno rozwijających się szybko eksporterów, jak też firm z sektora usług. "Sezonowe ożywienie prac i wzrost zatrudnienia prognozują również podmioty budowlane, choć widać dużą ostrożność w formułowaniu planów, także inwestycyjnych, wśród firm w tym sektorze. Redukcje liczby etatów nadal zamierza przeprowadzać energetyka i sektor publiczny" - poinformował bank centralny.

Ponadto firmy przewidują podobną skalę podwyżek płac, jak w poprzednim kwartale. Wzrost płac deklaruje wciąż niewiele przedsiębiorstw, a wśród nich dominują podwyżki nie wyższe niż 5 proc. "Mimo spadku stopy bezrobocia, na rynku pracy w dalszym ciągu nie widać zwiększonych nacisków pracowników na podniesienie płac. Podwyżki wynagrodzeń planują przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które będą zwiększać zatrudnienie, choć w przypadku nowych pracowników nadal oferowane wynagrodzenia będą bardzo rzadko wyższe niż płace zatrudnionych wcześniej osób" - uważają autorzy raportu.

Mimo wzrostu ogólnej niepewności oraz spodziewanego obniżenia dynamiki produkcji wysoka pozostała aktywność inwestycyjna firm. Przedsiębiorstwa przewidują, że ten trend się utrzyma. "Jednym z czynników zachęcających do inwestowania jest rosnąca akumulacja środków pieniężnych na rachunkach bankowych. Kolejnym - wysoka opłacalność produkcji eksportowej i rosnący odsetek firm zyskownych, również w przypadku firm sprzedających tylko w kraju. Istotne są także niskie nominalnie koszty kredytu" - wyjaśniono w raporcie.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych