PARTNER PORTALU

NBP: Kondycja przedsiębiorstw w I kwartale 2015 roku stabilna

Kondycja przedsiębiorstw w I kwartale 2015 r. była dobra i stabilna - podaje NBP. Ujemna dynamika cen w gospodarce nadal bardziej firmom sprzyjała, dzięki niższym kosztom surowców, niż przeszkadzała.

Autor: PAP 30 czerwca 2015 11:51

Narodowy Bank Polski podał we wtorkowym komunikacie, że w I kwartale 2015 r. koniunktura w sektorze przedsiębiorstw poprawiła się, na co wskazuje m.in. zachowanie wolumenu przychodów. - Nie zaobserwowano bowiem negatywnych zjawisk związanych z tzw. spiralą deflacyjną, kiedy to ujemnej inflacji towarzyszy obniżanie się nominalnych przychodów przedsiębiorstw. Dynamika przychodów ogółem przyspieszyła z 1,6 proc. w ujęciu rocznym w IV kwartale 2014 r. do 4,6 proc. r/r w I kwartale 2015 r. Przyczyniły się do tego wyższa dynamika sprzedaży na rynkach krajowym i zagranicznym (w ujęciu realnym i nominalnym) oraz dynamika przychodów finansowych, przede wszystkim w obszarze różnic kursowych oraz inwestycji finansowych - informuje NBP w swojej analizie.

Bank centralny dodaje, że koszty przedsiębiorstw rosły wolniej niż przychody. Z kolei dzięki poprawie wyniku na operacjach finansowych i wzroście dynamiki wyniku sprzedaży w I kwartale 2015 r. wyraźnie wzrosły wynik finansowego brutto i netto - odpowiednio o 10,8 proc. i 9,7 proc. r/r. - informuje w analizie NBP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych