PARTNER PORTALU

Nie wszędzie 10 proc. Lista banków wymagających większego wkładu własnego

Od początku tego roku budowa lub zakup domu na kredyt wiąże się z obowiązkiem wniesienia wkładu własnego na poziomie co najmniej 10 proc. wartości nieruchomości. Niektóre banki poszły jednak o krok dalej.

Autor: Mateusz Gawin/Bankier 24 lipca 2015 08:19

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki są od 1 stycznia 2015 roku zobligowane do pobierania 10 proc. wkładu własnego od kredytobiorców szukających kredytu mieszkaniowego. Wartość tego wkładu ma jednak w kolejnych latach wzrastać – od 2016 r. kredytobiorca będzie musiał dysponować wkładem własnym w wysokości 15 proc., a od 2017 r. aż 20 proc. Niektóre banki do przyszłych norm dostosowały się już teraz.

Wśród banków, które wymagają co najmniej 20-procentowego wkładu własnego w ramach oferty kredytów hipotecznych znalazły się: Credit Agricole Bank Polska, Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank, ING Bank Śląski i Bank BPH.

Większość banków zdecydowała się jednak udostępnić klientom indywidualnym kredyty hipoteczne przy LTV wynoszącym 90 proc. Nie odbywa się to jednak bez dodatkowych wymagań, ponieważ taki kredyt zostanie udzielony pod warunkiem doubezpieczenia kredytu z tytułu niskiego wkładu własnego. Zazwyczaj oznacza to podwyższenie marży kredytu do czasu, gdy stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości nie spadnie do 80 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych