PARTNER PORTALU

Niskie stopy procentowe wyzwaniem dla polskich banków

Świat niskich stóp procentowych, ostrzejszych regulacji kapitałowych i płynnościowych tworzy zupełnie nowe warunki działalności dla sektora bankowego.

Autor: PAP 25 czerwca 2015 14:57

W długim okresie czasu negatywne trendy demograficzne będą obniżały dynamikę wzrostu gospodarczego i inwestycje. Tymczasem rządy krajów europejskich nie podejmują reform ekonomicznych. Z kolei banki centralne poprzez niskie stopy procentowe i dodruk pieniądza tworzą kolejne ryzyka dla gospodarki.

Według Pawła Borysa, dyrektora ds. strategii i analiz PKO Banku Polskiego polski sektor bankowy jest zdominowany przez bankowość detaliczną. - W kredytach konsumpcyjnych nie mamy już dużego pola manewru. W porównaniu do banków Europy Zachodniej, które opierają swoje finansowanie na kredytach korporacyjnych, u nas ten rynek usług finansowych wciąż jest raczkujący i ma tendencje wzrostowe. W kredytach korporacyjnych i hipotecznych mamy też dużo niższe marże niż inne banki Europy - mówi Paweł Borys. - Stąd dostrzegamy potencjał w kredytach korporacyjnych, hipotecznych i obligacjach, szczególnie w kontekście realizowanych w kraju dużych inwestycji infrastrukturalnych. Dlatego niskie stopy procentowe nie wpływają w takim stopniu na nasz sektor bankowy jak na sektor banków zachodnich.

Z kolei Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu Banku Pekao uważa, że niskie stopy procentowe korzystnie wpływają na finansowanie inwestycji. - Polski rynek bankowy doskonale sobie radzi z obsługą inwestorów. Ważne jest, aby niezależnie ile dodatkowego pieniądza „wpompujemy” w gospodarkę przy niskich stopach procentowych, mieć kontrolę nad kredytami inwestycyjnymi i w porę uwzględnić ryzyko czy kredytobiorcy mają wystarczające zabezpieczenie w przypadku kiedy nastąpiłby wzrost stóp procentowych. W szczególności mam tutaj na myśli kredyty hipoteczne - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych