PARTNER PORTALU

Optymistyczne prognozy dla frankowiczów

Z wyliczeń Expandera wynika, że kurs franka w Polsce może spadać. Oznacza to że raty i zadłużenie osób które zaciągnęły kredyty we franku może spaść nawet o dziesięć procent.

Autor: housemarket.pl 26 lipca 2017 15:43

Kurs franka zbliża się do bardzo ważnego poziomu. Jego notowania w odniesieniu do euro są bliskie wartości 1,12. Po tzw. czarnym czwartku kurs tylko dwukrotnie próbował przebić ten pułap, ale bezskutecznie. Tym razem może być inaczej, co byłoby dobrą informacją dla osób spłacających kredyty w tej walucie.

To ile kosztuje frank w Polsce zależy od dwóch innych kursów – notowań euro do złotego oraz franka do euro. Euro w stosunku do złotego trochę niestety w ostatnim czasie zdrożało za sprawą kontrowersyjnych projektów ustaw dotyczących sądownictwa. To negatywnie przełożyło się na kurs franka, który jeszcze w połowie lipca kosztował ok. 3,80 zł, ale później zdrożał do ok. 3,87 zł. Teraz jego kurs ponownie spada i wynosi już ok. 3,82 zł. Dzieje się tak dzięki temu, że  sprzyja mu drugi ze wspomnianych czynników. Zauważalnie rośnie kurs EUR/CHF, co jest dobrą informacją, gdyż im jest on wyższy tym bardziej spada kurs franka do złotego.

Kurs EUR/CHF zbliża się do poziomu 1,12, którego nie udało mu się pokonać od tzw. czarnego czwartku, 15 stycznia 2015 r. Tego dnia Narodowy Bank Szwajcarii przestał bronić kursu przed tym, aby spadł poniżej wartości 1,2. Jeśli notowania wreszcie pokonają poziom 1,12, to rośnie szansa na powrót do wartości ok. 1,2. Do tego co prawda jeszcze daleka droga, ale gdyby się udało, to kurs franka w Polsce spadłby prawdopodobnie do ok. 3,50 zł.

W takiej sytuacji raty kredytów we frankach i ich zadłużenie spadłyby o prawie 10% w porównaniu do sytuacji z początku lipca. Przykładowo, dla kredytu na kwotę 300 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w sierpniu 2008 r., rata spadłaby z 1.934 zł do 1.745 zł. Kwota  zadłużenia wynosiła we wspomnianym okresie ok. 451 tys zł. Po spadku kursu do 3,50 zł byłoby to ok. 406 tys. zł, czyli o 45 tys. zł mniej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych