PARTNER PORTALU

Pierwsza emisja listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego już w przygotowaniu

W PKO Banku Hipotecznym trwają prace związane z przygotowaniem emisji listów zastawnych oraz obligacji własnych.

Autor: Newseria 17 sierpnia 2015 08:48

Nowelizacja ustawy o listach zastawnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku, umożliwi bankom finansowanie działalności kredytowej poprzez emisję tych papierów opartych o stałą stopę procentową. Dzięki temu stałe stopy procentowe będą też przekładane na ofertę dla klientów.

– Rynek kredytów hipotecznych po 20 latach rozwoju i popełnianych błędów wymaga poprawek, aby na rynku było jak najmniej zmienności. Stąd współpraca PKO Banku Polskiego z Ministerstwem Finansów i Komisją Nadzoru Finansowego nad nowelizacją ustawy o listach zastawnych – tłumaczy  Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Nowelizacja umożliwi szersze wykorzystanie przez banki refinansowania kredytów listami zastawnymi. Dotychczas odpowiadały one za finansowanie 0,7 proc. długoterminowych kredytów mieszkaniowych. Większa będzie też ochrona nabywców listów, w efekcie niższe staną się koszty finansowania w bankach.

– Banki hipoteczne będą mogły emitować obligacje zabezpieczone, czyli listy zastawne o stałej stopie, co następnie będzie przekładane na kredyty hipoteczne dla klientów. Oznacza to, że będziemy wiedzieli, jakie odsetki płacimy co miesiąc przez najbliższe pięć, a może i więcej lat – to będzie zależne od dostępu tego typu instrumentów na rynku polskim i międzynarodowym – mówi Jagiełło.

PKO Bank Hipoteczny rozpoczął działalność operacyjną 1 kwietnia 2015 roku. Jak poinformowano w sprawozdaniu zarządu PKO BP za I półrocze, trwają prace związane z przygotowaniem emisji listów zastawnych oraz obligacji własnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych