PARTNER PORTALU

PO złoży projekt ustawy dot. wsparcia kredytobiorców

Osoby spłacające kredyty hipoteczne, które znalazły się w tarapatach finansowych, będą mogły ubiegać się o wsparcie w wysokości do 1,5 tys. zł miesięcznie; dofinansowanie byłoby wypłacane maksymalnie przez 18 miesięcy - przewiduje projekt ustawy, który PO ma złożyć w środę w Sejmie.

Autor: PAP 26 sierpnia 2015 11:22

Krystyna Skowrońska, posłanka PO wskazała, że projekt przewiduje, iż pomoc do 1,5 tys. zł przez maksymalnie 18 miesięcy otrzymywaliby kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny i znaleźli się w tarapatach finansowych; pomoc nie jest uzależniona od waluty, w jakiej kredyt ten został zaciągnięty.

Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a wartość ich nieruchomości jest niższa niż wartość zaciągniętego kredytu. Dotyczyłoby to też osób, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Dofinansowanie miałoby być udzielane na korzystnych warunkach - nie byłoby oprocentowane, jego zwrot następowałby dwa lata od zakończenia wypłacania pomocy i mogłoby być rozłożone na osiem lat.

Zgodnie z projektem, w BGK miałby zostać utworzony specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł, z którego udzielane ma być wsparcie dla kredytobiorców. Zasilenie tego Funduszu miałoby spoczywać na bankach, udzielających kredytów hipotecznych, proporcjonalnie do wielkości ich portfela tego typu kredytów.

Wnioski o udzielenie wsparcia miałyby być zbierane do 31 grudnia 2018 r.

Skowrońska wskazała, że projekt jest adresowany do tych wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny, niezależnie od waluty i spełniają określone kryteria. "Tę pomoc chcemy zaadresować do tych osób, które zaciągnęły kredyt na budowę swojego domu, zakup mieszkania, na zakup lokalu mieszkalnego w spółdzielni i spełniają określone kryteria" - mówiła szefowa komisji finansów.

Poinformowała, że zgodnie z projektem o pomoc do 1,5 tys. zł miesięcznie wypłacaną przez maksymalnie 18 miesięcy mogliby ubiegać się ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Chodzi o osoby, które straciły pracę; których wartość kredytowanej nieruchomości jest niższa niż wartość pozostałego do spłaty kredytu; osób, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Dodatkowe kryteria wskazane w projekcie dotyczą powierzchni kredytowanej nieruchomości. W przypadku singli oraz rodzin z jednym dzieckiem ze wsparcia będą mogli skorzystać ci, których kredytowane mieszkanie ma powierzchnię nie większą niż 75 mkw., a w przypadku domu - 100 mkw. Z kolei dla rodzin z dwójką dzieci ma to być odpowiednio: 100 i 150 mkw. Skowrońska podkreśliła, że limity powierzchni nie dotyczą rodzin z większą liczbą dzieci.

Projekt przewiduje, że dofinansowanie ma być udzielane na korzystnych warunkach - nie byłoby oprocentowane, a jego zwrot mógłby być rozłożony na osiem lat i następować dopiero po dwóch latach od zakończenia wypłacania pomocy.

Kredytobiorca ubiegający się o wsparcie składałby wniosek u starosty, a ten przekazywał go do BGK. Wnioski o udzielenie wsparcia miałyby być zbierane do 31 grudnia 2018 r., a Fundusz funkcjonować do 2026 r.

Autorzy projektu wskazali, że z nowych regulacji mogłoby skorzystać 38 tys. kredytobiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych