PARTNER PORTALU

Polacy biją rekordy w zadłużeniu. Ponad 2 mln kredytów mieszkaniowych

Pobiliśmy rekord. Na koniec pierwszego kwartału liczba czynnych umów kredytowych przekroczyła po raz pierwszy poziom 2 mln kredytów hipotecznych - wynika z najnowszego raportu Amron – Sarfin dla Związku Banków Polskich za I kw. 2016 r. Prawie co drugi kredyt zaciągany jest w stolicy.

Autor: HouseMarket.pl/ Amron-Sarfin 14 czerwca 2016 11:05

W pierwszym kwartale 2016 r. liczba czynnych umów kredytów mieszkaniowych w naszym kraju przekroczyła 2 mln. Łączny stan zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów wynosi ponad 374 mld zł.

Jednocześnie w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku zanotowano spadek zarówno liczby, jak i wartości nowo podpisanych umów kredytowych. W badanym okresie banki udzieliły 44 735 kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 9,433 mld zł, czyli mniej odpowiednio o 8,15 proc. i 10,85 proc. w porównaniu do IV kwartału 2015 roku.

Warszawa bierze kredyty

Jak wynika z raportu Amron-Sarfin, rośnie udział Warszawy w strukturze nowo udzielonych kredytów do rekordowego poziomu 40,98 proc. Oznacza to, że prawie co drugi kredyt na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej jest zaciągany w stolicy – jeśli nie w samej Warszawie, to w otaczających stolicę miejscowościach.

Okazję do zakupów na rynku mieszkaniowym – przy niskich cenach i rosnącej ofercie mieszkań na rynku pierwotnym – wykorzystują nadal ci, którzy dysponują gotówką lub wycofali swoje oszczędności z lokat bankowych oraz innych instrumentów finansowych i zainwestowali je w nieruchomości przeznaczane na wynajem. Według autorów raportu, rentowność z najmu nadal zdecydowanie przewyższa zwroty z lokat oferowane przez instytucje finansowe. Istotny udział – 10,86 proc. – kredytów o niskim wskaźniku LtV (poniżej 30 proc.) w strukturze nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych świadczy również o tym, że tani kredyt jest wykorzystywany do sfinansowania remontów oraz modernizacji domów i lokali mieszkalnych nabywanych przed dekadą, w okresie boomu kredytowego.

Ceny za mkw. lekko w górę

Wysoki popyt na rynku nieruchomości mieszkaniowych w I kwartale 2016 roku wpłynął na poprawę wyników sprzedażowych deweloperów i w konsekwencji doprowadził do lekkiego wzrostu cen transakcyjnych w największych polskich miastach. W I kwartale 2016 roku spośród badanych lokalizacji jedynie w Łodzi zanotowano spadek średniej ceny transakcyjnej 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania (o 65 zł/mkw.) W pozostałych miastach zarejestrowano niewielkie wzrosty – największe w Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu, odpowiednio o 138 zł/mkw., 128 zł/mkw. i 124 zł/mkw. w porównaniu do IV kwartału 2015 roku, co stanowi wzrost odpowiednio o 2,5 proc., 2,1 proc. i 2,2 proc.

Według autorów raportu, jedną z przyczyn mógł być brak czasu na negocjacje cenowe przez tych kredytobiorców, którzy szybko chcieli złożyć wniosek o dofinansowanie z „MdM”. 

Druga połowa roku bez zmian

W ocenie Centrum Amron trudno oczekiwać istotnych zmian cen na rynku mieszkaniowym w roku 2016. "Brak jest uzasadnienia dla realizacji takiego scenariusza w najbliższym czasie. Brak jest bowiem argumentów pozwalających na prognozowanie wzrostu akcji kredytowej w obszarze finansowania zakupu mieszkań. Stopniowo wygasa również strumień środków wycofywanych z rynku kapitałowego i przeznaczanych na inwestycje mieszkaniowe. Wygaszany jest również dotychczasowy strumień finansowania inwestycji mieszkaniowych w Polsce przez naszą emigrację zarobkową. Pomimo upływu ponad 6 miesięcy od zaprzysiężenia nowego rządu, nadal nieznane są założenia i zasady realizacji sygnalizowanego jedynie programu rządowego dla mieszkalnictwa Mieszkanie Plus" - czytamy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych