PARTNER PORTALU

Polacy pożyczają częściej, banki dają więcej

Dane BIK pokazują, że Polacy zaczynają zaciągać więcej kredytów mieszkaniowych. Trudno się temu dziwić, skoro oprocentowanie takiego długu jest niskie, a zdolność kredytowa przeciętnej rodziny rośnie – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Autor: HouseMarket.pl 14 września 2015 12:04

Trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie 5 tys. zł netto może pożyczyć 456,2 tys. zł (mediana) w formie 30-letniego kredytu – wynika z najnowszych danych zebranych przez Lion’s Bank. Do kalkulacji przyjęto, że kredytobiorcy zobowiązują się do korzystania z bankowego rachunku i karty kredytowej, a w niektórych bankach także kupują dodatkowe ubezpieczenie (o ile jest to niezbędne). Wrześniowy wynik jest o 8,6 tys. zł wyższy niż sierpniowy i o 40,2 tys. zł wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Możliwość zaciągnięcia większego długu zawdzięczamy rekordowo niskim stopom procentowym.

Wzrost w kredytach mieszkaniowych

Nowością są natomiast pozytywne dane z indeksu stworzonego przez BIK, który bada jaki jest popyt na kredyty mieszkaniowe. Podczas gdy od początku roku wskaźnik sugerował mniejsze zainteresowanie hipotecznym długiem, to począwszy od wakacji jest inaczej. Kwotowo obserwowany jest bowiem wzrost o 8,9 proc. r/r. Do tej pory wzmożony popyt na mieszkania był raczej spowodowany tym, że osoby posiadające kapitał zniechęcone mizernym oprocentowaniem lokat decydowały się szukać innego sposobu na pomnażanie majątku. Kolejne miesiące pokażą czy okres wakacyjny był przełomem i to nowe kredyty staną się nowym źródłem popytu na mieszkania.

Stopy w górę najwcześniej za rok

Warto w tym miejscu podkreślić, że nawet jeśli kredyt stanie się tańszy niż dziś, to różnica będzie kosmetyczna. W tym względzie pole manewru wydaje się już bowiem niemal wyczerpane. Szczególnie dotyczy to stawki WIBOR, która jest ważnym składnikiem oprocentowania kredytu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że prognozy dotyczące zmian tego wskaźnika są bardzo zmienne, niemniej aktualne sugerują, że WIBOR 3M w perspektywie 9 miesięcy jeszcze spaść do poziomu 1,63 proc. (z dzisiejszych 1,72 proc.). W bardzo niewielkim stopniu zmiana taka ulżyłaby zadłużonym. Co jednak ważne w dłuższym horyzoncie czasowym (15-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 1,74 proc., a za 21 miesięcy jest to już 1,93 proc. Liczby te są o tyle ważne, że tak jak wspomniano składnikiem oprocentowania kredytu mieszkaniowego w Polsce bardzo często jest właśnie WIBOR 3M. W efekcie, gdy jest on niższy, raty maleją, i odwrotnie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych