PARTNER PORTALU

Powstała inicjatywa, by zmienić przepisy dot. kredytów w walutach

Przedstawiciele grupy "Stop bankowym klauzulom niedozwolonym" chcą wykreślenia przez banki z umów o kredyt hipoteczny w walutach obcych tzw. klauzul niedozwolonych.
Jeśli grupa zbierze 100 tys. podpisów, projekt trafi do Sejmu.

Autor: PAP 23 kwietnia 2015 07:27

Zmiany proponowane przez grupę "Stop bankowym klauzulom niedozwolonym" mają dotyczyć Prawa bankowego i ustawy o kredycie konsumenckim.

Głównym celem proponowanych przepisów jest doprowadzenie do wykreślenia przez banki z umów o kredyt hipoteczny w walutach obcych tzw. klauzul niedozwolonych. Ponadto - według propozycji grupy - całość kredytu miałaby być przeliczona przez banki na złotówki po kursie, po którym był przeliczony w dniu uruchomienia kredytu.

Na razie do Sejmu wpłynęło zawiadomienie o powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej mającego na celu zmianę prawa dotyczącego kredytów hipotecznych w walutach obcych. Jak poinformowała pełnomocniczka grupy Magdalena Kasznia, projekt - jeszcze nieformalnie - został złożony w Sejmie wraz z pierwszym tysiącem podpisów poparcia.

Jak napisano w przekazanej do Sejmu informacji komitetu inicjatywy ustawodawczej, celem planowanych zmian jest "skuteczne wyeliminowanie postanowień uznanych za niedozwolone, istniejących w umowach pomiędzy bankami a kredytobiorcami, z powodu braku przepisów regulujących tę kwestię w obrocie prawnym".

Nieważne miałyby stać się postanowienia umów o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, przewidujące denominację, indeksację lub waloryzację kapitału kredytu do waluty innej niż waluta polska oraz przeliczanie rat kapitałowo-odsetkowych według kursu waluty innej niż waluta polska, jak również postanowienia pozwalające obciążać kredytobiorców dodatkowymi kosztami poza odsetkami lub prowizją od udzielonego kredytu.

Kasznia tłumaczyła, że chodzi o "skuteczne wyeliminowanie klauzul niedozwolonych z umów o kredyty hipoteczne i unieważnienie postanowień niedozwolonych". "Kredyt powinien być traktowany jako kredyt udzielany w walucie polskiej i tak powinien być spłacany przez kredytobiorców" - dodała.

 

.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych