PARTNER PORTALU

Powstanie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Sejm poparł projekt ustawy o funduszu wsparcia, który ma zagwarantować pomoc dla  kredytobiorców w trudnej sytuacji.

Autor: PAP 24 września 2015 08:12

To inicjatywa skierowana do wszystkich kredytobiorców - zarówno mających kredyty w złotówkach, jak i w walutach.

Jak relacjonowała Krystyna Skowrońska, w myśl projektu pomoc do 1,5 tys. zł - maksymalnie przez 18 miesięcy - otrzymywaliby kredytobiorcy znajdujący się w tarapatach finansowych. Chodzi o osoby, które straciły pracę (po utracie statusu osoby bezrobotnej wsparcia nie będzie), są zadłużone, a także osoby, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Nie będzie, jak zaznaczyła Skowrońska, innych zawartych początkowo w projekcie kryteriów. Na przykład zapisu, że wsparcie można otrzymać wtedy, gdy wartość nieruchomości byłaby niższa niż wartość kredytu (wskaźnik LtV powyżej 100 proc.). Nie będzie też kryterium powierzchni mieszkania. Tym niemniej kredyt, na który otrzyma się wsparcie, będzie musiał być przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Projekt zakłada też, że dofinansowanie kredytobiorcom udzielane byłoby na korzystnych warunkach: pomoc nie byłaby oprocentowana, zwrot następowałby po dwóch latach od jej udzielenia i mógłby zostać rozłożony na osiem lat. Pomoc nie byłaby też objęta podatkiem PIT. Projekt zakłada, że w wsparcie będzie można występować do 31 grudnia 2018 r.

Wnioski o wsparcie będzie rozpatrywać Bank Gospodarstwa Krajowego (a nie, jak było pierwotnie w projekcie, starosta). BGK ma też gromadzić środki na ten cel. W BGK ma zostać utworzony bowiem specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł.

Jego powstanie sfinansowałyby banki, proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów mieszkaniowych. Gdyby potrzeby były większe, banki mogłyby dołożyć do funduszu jeszcze 300 mln zł, ale już proporcjonalnie do liczby ich klientów, którzy skorzystali z ustawy. Przy BGK utworzona byłaby Rada Funduszu Wsparcia, która szczegółowo rozpatrywałaby wnioski kredytobiorców. Mogłaby ona podejmować też decyzje o umorzeniu zobowiązania. Członkowie Rady Funduszu nie będą otrzymywać gratyfikacji.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych