PARTNER PORTALU

Prezydent Duda przygotował projekt dot. kredytów walutowych, który trafi do KNF

Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Projekt zostanie wysłany do KNF i wówczas znane będą koszty tej operacji dla sektora bankowego - poinformował Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Autor: PAP 15 stycznia 2016 15:43

Jakie będą koszty dla sektora będziemy wiedzieli jak KNF udzieli odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie, do którego zostanie dołączony ten projekt. My sądzimy na podstawie spotkań, które odbyliśmy, że ten projekt będzie korzystny dla gospodarki. Zwiększy się poziom również podatków uzyskiwanych przez budżet państwa - powiedział w piątek Łopiński.

"Nie jest to projekt uzgodniony ze środowiskiem bankowym. Pewnie tak część frankowiczów, jak i część banków nie będzie zadowolona z rozwiązań, które się w tym projekcie znajdują. Ale w przypadku kompromisu tak bywa, że obie strony nie są do końca usatysfakcjonowane" - dodał.

Poinformował, że projekt nie jest uzgodniony z MF i NBP, natomiast w pracach uczestniczyli przedstawiciele MF.

Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta RP poinformował, że banki będą mogły odliczyć "straty" wynikające z planowanej restrukturyzacji kredytów walutowych od nowego podatku bankowego. Maksymalnie wysokość podatku mogłaby być w ten sposób zmniejszona o 20 proc.

Chcemy, by banki miały prawo kompensowania braku spodziewanych korzyści, które będą wynikały z umorzeń rat kredytowych, z podatkiem bankowym" - powiedział Bryksa. - Do 20 proc. należnego miesięcznie podatku bankowego banki będą mogły odliczać w ramach tej "straty" - dodał.

Bryksa dodał, że nie będzie możliwości pełnego odliczenia, czyli wyzerowania podatku. - Ale każdorazowo, miesięcznie bank będzie mógł odliczyć do 20 proc. kwoty należnego podatku. Będzie to następowało w systemie kroczącym w przyszłość. Kwota nieodliczona w konkretnym miesiącu będzie przechodziła na kolejne okresy - powiedział.

Poinformował, że nie będzie to "strata" jednorazowa, będzie się rozkładać na cały okres życia kredytu.

Dodał, że założenie jest takie, by ustawa nieuprzywilejowywała żadnej grupy kredytobiorców.

"Prezydent postawił przed nami zadanie znalezienia sposobu, który nie będzie dyskryminował ani uprzywilejowywał żadnej grupy kredytobiorców. Prezydent chciał, żeby ten projekt ustawy również zapewniał bezpieczeństwo finansowe" - powiedział Łopiński.

"Wzięliśmy pod uwagę opinie i sytuacje osób, które w podobnym czasie zaciągały kredyty w złotych polskich. Prezydent uznał, że sprawiedliwe będzie porównanie jednej grupy kredytobiorców z drugą. Osoby, które zaciągały kredyt w złotych polskich nie były narażone na wahania kursu, ale płaciły od samego początku o wiele wyższe odsetki" - dodał.

Zapisy projektu mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Prezydencki projekt dotyczący kredytów walutowych zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów.

Pierwszy - dobrowolny - zakłada przewalutowanie kredytu w porozumieniu z bankiem. W takim wariancie bank nie może żądać uzupełnienia zabezpieczenia kredytu, czy podwyższać marżę, prowizję, odsetki lub inne opłaty.

Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się restrukturyzację przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy, który będzie wyliczany indywidualnie.

"Kurs sprawiedliwy jest wyliczany indywidualnie, w stosunku do danej umowy kredytowej, jest wyliczany raz i służy już spłacie tego kredytu do końca jego trwania. Może też służyć oczywiście nadpłacie kredytu i spłacie kredytu w całości" - powiedziała mec. Aneta Frań-Adamek.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych