PARTNER PORTALU

Prezydent oczekuje porozumienia banków i KNF w sprawie frankowiczów

Prezydent Bronisław Komorowski oczekuje, że środowisko Związku Banków Polskich oraz Komisja Nadzoru Finansowego porozumieją się w sprawie rozwiązania problemu kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich - powiedział w piątek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Autor: PAP 15 maja 2015 13:27

Dodał, że ogłoszenie kolejnej koncepcji rozwiązania problemu "frankowiczów" oczekiwane jest po drugiej turze wyborów prezydenckich, czyli po 24 maja br.

"Wiemy, na podstawie rozmów ze środowiskiem bankowym, jak i z KNF, że są przygotowywane propozycje rozwiązania kwestii kredytów w walutach obcych, głównie kredytów frankowych. Te propozycje rozwiązań, ze względu na obecne emocje związane z kampanią wyborczą będą zaproponowane po drugiej turze wyborów, pod koniec maja" - mówił Dziekoński.

Chodzi o to, dodał Dziekoński, by dyskusja o rozwiązaniu problemu kredytów hipotecznych we frankach "mogła być prowadzona odpowiedzialnie, rzetelnie i z poczuciem odpowiedzialności".

"Prezydent oczekuje, że środowisko zarówno ZBP, jak i prace prowadzone w KNF, doprowadzą do rozwiązania definitywnego i korzystnego dla wszystkich zainteresowanych stron" - powiedział. Przyznał, że "jest to bardzo trudne".

Przypomniał, że już 5 lutego prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem złożył propozycję utworzenia specjalnego funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych, dzięki któremu tym, którzy nie są w stanie spłacać kredytów, mogłyby być one umarzane, lub wydłużany byłby termin spłaty.

"Chciałbym też przypomnieć, że pan minister Szczurek po spotkaniu z panem prezydentem złożył deklarację, że wszelkie umorzenia, wynikające z kwestii restrukturyzacji kredytów, będą zwolnione z obciążeń podatkowych" - zaznaczył Dziekoński.

Podkreślał, że dziś osoby mające kredyt we frankach mogą już się czuć bezpiecznie, bo po spadku kursu franka wielkość ich spłat zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów jest taka sama jak przed podwyżką kursu.

Problem kredytów hipotecznych we frankach pojawił się po gwałtownym wzroście kursu franka 15 stycznia br., gdy szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił uwolnienie kursu włąsnej waluty wobec euro. W efekcie oprocentowanie kredytów frankowych znacząco wzrosło i niektóre z kredytów zaczęły przewyższać wartość nieruchomości, na które zostały zaciągniete (tzw. wskaźnik LtV powyżej 100 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych