PARTNER PORTALU

Raiffeisen Polbank planuje utworzyć bank hipoteczny

Raiffeisen Polbank złożył w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wydanie zgody na utworzenie banku hipotecznego.

Autor: Wnp.pl 01 kwietnia 2015 19:53

- Formalne złożenie wniosku do KNF potwierdza naszą determinację, by szybko wzmocnić obecność Raiffeisen Polbank na rynku finansowania nieruchomości mieszkaniowych. Nie da się bowiem budować liczącej się na rynku bankowości detalicznej bez konkurencyjnej oferty kredytów hipotecznych. Oczywiście, nasz bank hipoteczny ma służyć przede wszystkim rozwojowi własnej akcji kredytowej, ale z racji niewielkiej liczby tego typu wyspecjalizowanych podmiotów nie wykluczamy w przyszłości prowadzenia emisji listów zastawnych dla innych banków. Dołączając bank hipoteczny do naszej grupy kapitałowej, stajemy się w pełni uniwersalną, samowystarczalną i konkurencyjną wobec największych banków na rynku instytucją - powiedział Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbank.

Zgodnie z polskim prawem, tylko te podmioty mogą emitować długoterminowe listy zastawne, które są odpowiednim narzędziem do refinansowania długoterminowej akcji kredytowej. Wcześniej bank deklarował, że niezależnie od tego, czy bank hipoteczny rozpocznie działalność w końcu tego roku chciałby miesięcznie udzielać kredytów hipotecznych o wartości 100 mln zł.

Emisja listów zastawnych umożliwia pozyskiwanie długoterminowych środków, co stwarza możliwość dywersyfikacji finansowania działalności grup bankowych. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, które mają m.in. umożliwić oferowanie listów zastawnych na rynkach zagranicznych. Ożywienie krajowego rynku tych instrumentów przyczyni się również do poszerzenia możliwości inwestycyjnych podmiotów działających na rynku kapitałowym, takich jak fundusze emertytalne i inwestycyjne czy firmy ubezpieczeniowe.

- Oceniamy, że w tym roku wartość udzielonych polskim klientom kredytów hipotecznych nie powinna znacząco odbiegać od poziomu ubiegłorocznego. Popytowi na kredyt sprzyjają bardzo niskie stopy procentowe, poprawa kondycji gospodarstw domowych, stabilizacja cen mieszkań czy zmiany w rządowych programach wsparcia mieszkalnictwa. Barierą są natomiast wyższy wymóg wkładu własnego czy ograniczone wciąż możliwości pozyskiwania przez banki długoterminowego finansowania, na co remedium są właśnie banki hipoteczne i listy zastawne. Dlatego liczymy, że planowana nowelizacja prawa w zakresie bankowości hipotecznej przyspieszy i umożliwi stworzenie odpowiedniej płaszczyzny do rozwoju tego biznesu - podkreślił Zbigniew Kudaś, dyrektor nadzorujący w obszarze bankowości detalicznej Raiffeisen Polbank.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych