PARTNER PORTALU

Redukcja portfela kredytów walutowych nie osłabi systemu bankowego

Komitet Stabilności Finansowej uważa, że działania zmierzające do redukcji portfela kredytów walutowych nie powinny prowadzić do destabilizacji systemu bankowego, a w szczególności do istotnego osłabienia jego wyposażenia w kapitał.

Autor: PAP 22 lutego 2016 18:54

"Komitet zapoznał się z oceną ryzyk systemowych, zidentyfikowanych przez Narodowy Bank Polski w Raporcie o stabilności systemu finansowego (luty 2016). Komitet ocenił, że polski system finansowy jest stabilny; jest on w stanie zaabsorbować skutki szoków związanych ze zidentyfikowanymi przyszłymi zagrożeniami w systemie finansowym i jego otoczeniu gospodarczym" - napisano w komunikacie po posiedzeniu KSF dotyczącym nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym.

"Przedmiotem dyskusji były również potencjalne konsekwencje systemowe restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych według projektu opublikowanego przez Kancelarię Prezydenta RP. W trakcie obrad omówiono także możliwy wpływ ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji na krajowy system finansowy" - dodano.

Jak głosi komunikat, Komitet Stabilności Finansowej zdecydował, że po otrzymaniu wyników analiz Komisji Nadzoru Finansowego rozważy sformułowanie stanowiska w sprawie skutków propozycji restrukturyzacji kredytów walutowych dla systemu finansowego.

"Jednocześnie, już na obecnym etapie, Komitet zwraca uwagę, że inicjatywy legislacyjne dotyczące kolejnych obciążeń dla instytucji finansowych powinny być konstruowane i wdrażane ostrożnie, tak aby nie naruszały stabilności systemu finansowego, nie zmniejszały istotnie jego odporności na szoki, a także nie ograniczały zdolności banków do kredytowania gospodarki" - napisano.

"Działania zmierzające do redukcji portfela kredytów walutowych nie powinny prowadzić do destabilizacji systemu bankowego, a w szczególności do istotnego osłabienia jego wyposażenia w kapitał" - dodano.

Komitet podjął ponadto uchwałę ws. rekomendacji dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0 proc. oraz zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego informacji dotyczących bufora antycyklicznego.

Było to drugie posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej (KSF). W posiedzeniu uczestniczyli: Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego (przewodniczący obrad Komitetu), Minister Finansów Paweł Szałamacha, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak oraz prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Jerzy Pruski.

Kolejne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego odbędzie się w II kwartale 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych