PARTNER PORTALU

Rekordowy kwartał na rynku kredytów hipotecznych

Fala spadków w segmencie kredytów mieszkaniowych zatrzymana. W drugim kwartale br. nastąpił niespotykany wzrost liczby i wartości nowych zobowiązań.

Autor: HouseMarket.pl 25 sierpnia 2015 12:44

Liczba i wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła nie tylko w ujęciu kwartalnym, ale i rocznym.

Banki udzieliły ok. 46,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę ponad 10 mld zł. Liczba nowo udzielanych kredytów hipotecznych wzrosła o 10 proc. a wartość po ponad 12 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2015.

- Również jeśli chodzi o relacje rok do roku w pierwszym półroczu notujemy wzrost ok. 2 proc. jeśli chodzi o liczbę i ponad 5 proc. jeśli chodzi o wartość udzielanych kredytów - mówi dr Jacek Furga, prezes Centrum AMRON i przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości przy ZBP. - Wyniki drugiego kwartału to przykład potwierdzający sezonowość aktywności kredytowej banków i ich klientów na rynku inwestycji mieszkaniowych. Tegoroczne odbicie jest jednak zdecydowanie wyższe niż w poprzednich trzech latach.

Drugi kwartał przyniósł również wzrost liczby czynnych umów o 1,56 proc. w porównaniu do poprzedzającego go okresu. Łączna wartość zadłużenia polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów hipotecznych przekroczyła poziom 374 mld zł.

Zdaniem ekspertów Centrum AMRON istnieją przesłanki, by sądzić, że w obliczu stosunkowo niskiego zwrotu z oprocentowania lokat bankowych, część klientów postanowiła realizować wyższe zyski dokonując alternatywnych, bardziej rentownych inwestycji. Z informacji opublikowanych przez NBP wynika, że od lutego do czerwca br. zgromadzona na lokatach terminowych kwota zmniejszyła się o ponad 5 mld zł.

- Te środki, uzupełnione kredytem bankowym, pojawiły się na rynku obrotu nieruchomościami - komentuje dr Jacek Furga. - Tylko w Warszawie liczba akcji kredytowych w ciągu dwóch lat wzrósł o ponad 10 proc., z 26,4 do blisko 37,1 proc. osiągając maksymalny w historii naszych notowań poziom. Można przypuszczać, że są to mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych, na wynajem.

Wzrost na rynku kredytów nie przełożył się jeszcze na ceny nieruchomości. - Wzrostu cen nie przewidujemy. Nadpodaż, zwłaszcza na warszawskim rynku pierwotnym, nadal rośnie - komentuje prezes Centrum AMRON.

Eksperci przewidują, że wyniki całego roku mogą być lepsze od ubiegłego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych