PARTNER PORTALU

Rekordy w sektorze kredytów hipotecznych

Doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego zamknęli rok 2015 rekordową sprzedażą kredytów hipotecznych. Ich łączny wolumen osiągnięty w czwartym kwartale przekroczył 4 mld zł i był wyższy od tego wypracowanego rok wcześniej o ponad 16 proc.

Autor: HouseMarket.pl 31 marca 2016 12:33

Czwarty kwartał to też zdecydowana kropka nad i całorocznej pracy. W ciągu całego 2015 r. doradcy ZFDF pośredniczyli w udzieleniu niemal 15 mld zł kredytów mieszkaniowych.

Sukces w hipotekach

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów, wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w ostatnim kwartale 2015 r. okazała się rekordowa. Po raz pierwszy doradcy zrzeszeni w ZFDF pośredniczyli w udzieleniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości przekraczającej 4 mld zł.

Według Adriana Jarosza, prezesa Związku Firm Doradztwa Finansowego, prezesa zarządu Expander Advisors, cały zeszły rok firmy zrzeszone w ZFDF mogą uznać za bardzo udany pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych. W 2015 roku ich łączny wolumen wyniósł 14,9 mld zł.

- Doradcy z firm członkowskich pośredniczyli zatem w udzieleniu blisko 40 proc. hipotek, bowiem wartość wszystkich kredytów wypłaconych w zeszłym roku, według danych Związku Banków Polskich, wyniosła 39,3 mld zł. Rekordowy dla ZFDF okazał się też czwarty kwartał, w którym wartość wypłaconych kredytów mieszkaniowych po raz pierwszy przekroczyła 4 mld złotych. Czynnikiem, który odegrał decydującą rolę w budowaniu popytu były zmiany w programie MdM, dzięki którym rządowe dofinansowanie stało się dostępne dla znacznie szerszej grupy klientów. Chodzi m.in. o mieszkańców mniejszych miejscowości i osoby kupujące mieszkania z drugiej ręki – tłumaczy Adrian Jarosz.

Według Przemysława Guberowa, wiceprezesa Związku Firm Doradztwa Finansowego i prezesa zarządu Open Finance SA, w czwartym kwartale 2015 roku rynek napędzały dwa czynniki.

- Pierwszym z nich był program dopłat „Mieszkanie dla Młodych”, który po zmianach i szerszym otwarciu się na rynek nieruchomości niezwykle zyskał na popularności. Zwłaszcza dzięki objęciu dopłatami rynku wtórnego, z dofinansowania mogli skorzystać przede wszystkim mieszkańcy miejscowości, gdzie aktywność deweloperów jest mniejsza. Drugim czynnikiem, który miał znaczny wpływ na rynek była Rekomendacja S. W myśl jej zapisów – wraz z końcem 2015 roku – część banków podnosiła poziom wymaganego wkładu własnego, a inne wręcz zaostrzyły wymogi wobec kredytobiorców dysponujących jedynie 10 proc. wkładem. Dlatego też wielu klientów starało się uzyskać finansowanie i zakończyć procedury związane z kredytami hipotecznymi jeszcze w ubiegłym roku - tłumaczy Przemysław Guberow.

Sprzedaż produktów inwestycyjnych

Firmy doradztwa finansowego należące do ZFDF w czwartym kwartale pośredniczyły też w sprzedaży produktów inwestycyjnych o łącznej wartości 728,74 mln zł.

Łączna wartość kredytów gotówkowych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFDF w czwartym kwartale 2015 r. wyniosła 439,81 mln zł. Obecny wynik jest lepszy o ponad 10 proc. w stosunku do tego wypracowanego pod koniec 2014 r. (398,60 mln zł). W całym zeszłym roku doradcy ZFDF pomogli w uzyskaniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości blisko 2 mld zł (1,95 mld zł)

Firmy członkowskie w czwartym kwartale pośredniczyły również w udzieleniu ponad 250 mln złotych kredytów dla przedsiębiorstw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych