PARTNER PORTALU

Restrukturyzacja kredytów walutowych może kosztować banki 14,5-19 mld zł

Analitycy są zgodni - nowe brzmienie ustawy o kredytach walutowych mocno uderzy w zyskowność i pozycję kapitałową banków. Wood szacuje straty na 14,5-17 mld zł, a Trigon DM na 19 mld zł.

Autor: PAP 07 sierpnia 2015 14:37

W środę wieczorem Sejm uchwalił ustawę o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. Zgodnie z jedną z poprawek bank ma umarzać 90 proc. różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej. Po uchwaleniu ustawy, w czwartek wyceny polskich banków spadały nawet o kilkanaście proc. Spadkom przewodziły Getin Noble Bank i Millennium.

Marta Jeżewska-Czajkowska z Wood&Company szacuje straty banków wywołane nową ustawą na 14,5-17 mld zł, czyli dwa razy tyle ile początkowo prognozowali politycy. W jej ocenie ustawa pogorszy znacząco zyskowność sektora, obniży poziom akcji kredytowej i, być może, w jej następstwie banki będą musiały podnosić kapitały własne.

"Konsekwencją może być niższy wzrost gospodarczy (przez niższą podaż kredytu) oraz być może nawet ryzyka związane z kursami walutowymi w Polsce, ponieważ ta operacja będzie związana z wierzytelnościami, które finansowały kredyty walutowe, przez bezpośredni dług w walutach lub instrumenty zabezpieczające" - dodała Jeżewska-Czajkowska w raporcie.

Z szacunków Wood wynika, że restrukturyzacją będzie mogło być objęte 40-50 proc. całego portfela kredytów walutowych, czyli 58-75 mld zł. Analityk zakłada odpis na poziomie ok. 30 proc. tej wartości brutto, co daje stratę na poziomie 17-22 mld zł. Strata ta obniży jednak podstawę opodatkowania banków przez co ostatecznie ubytek wyniesie 14-17,5 mld zł - prognozuje Wood.

W ocenie Trigon DM strata sektora bankowego sięgnie 19 mld zł. Całość banki mogą odnotować już w pierwszym roku obowiązywania ustawy.

"Według nowego brzmienia ustawy wszyscy kredytobiorcy z LTV powyżej 80 proc. będą mogli od razu składać wnioski o przewalutowanie. Zakładany przez nas koszt 19 mld zł może być więc poniesiony w całości już w pierwszym roku obowiązywania ustawy" - napisano w raporcie Trigon DM.

W ocenie autora raportu, Macieja Marcinowskiego, BZ WBK i PKO zdyskontowały już prawdopodobne skutki ustawy, porównując skalę czwartkowych spadków kursów do potencjalnych strat w kapitalizacji banków. Na pozostałych bankach istnieje jeszcze potencjał spadków - dodano.

Autorzy raportu Trigon DM ocenili, że negatywny wpływ na współczynniki wypłacalności banków nie będzie aż tak duży jak na kapitały własne, ze względu na niższy poziom aktywów ważonych ryzykiem. Ocenili, że procentowo negatywny wpływ na współczynniki będzie większy w przypadku Millennium niż Getin Noble Banku, mimo iż ten drugi odnotował w czwartek większy spadek kursu.

Trigon DM ocenia, że przyczyną silnego spadku kursu GNB było ryzyko emisji akcji, która miałaby poprawić wskaźniki wypłacalności banku, po ich obniżeniu w skutek wprowadzenia ustawy. Analitycy uważają jednak, że jeżeli KNF zgodziłaby się na utrzymywanie przez bank wskaźnik kapitału podstawowego (CT1) powyżej 8 proc., to potencjalnie emisja nie byłaby konieczna.

Marcinowski nie spodziewa się pozytywnych informacji dla banków do 2 września kiedy ustawą zajmie się Senat.

Jak poinformował w czwartek w rozmowie z PAP Kazimierz Kleina, senator PO Senat zajmie się projektem ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych na początku września i senatorowie Platformy Obywatelskiej będą chcieli przywrócić jej wcześniejszy kształt. Platforma Obywatelska ma 63 proc. głosów w Senacie.

Kontrowersyjne poprawki do ustawy (autorstwa SLD) zostały przegłosowane w środę w Sejmie głównie głosami PiS, SLD ora PSL. Ten ostatni klub głosował inaczej niż koalicjant, Platforma Obywatelska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych