PARTNER PORTALU

Rynek stoi w miejscu. Złoty lekko osłabiony

Początek tygodnia przyniósł lekkie osłabienie polskiej waluty - wskazali analitycy. Ich zdaniem przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi raczej nie ma co liczyć na mocniejszego złotego.

Autor: PAP 19 października 2015 18:46

Przed godz. 17 euro kosztowało 4,24 zł, dolar 3,74 zł, a frank 3,91 zł.

"Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przyniósł lekki spadek wyceny złotego wobec zagranicznych dewiz" - wskazał analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowisk Konrad Ryczko.

Jak dodał, od początku sesji kwotowania walut rynków wschodzących znajdowały się pod presją z uwagi na słabe dane z Chin, co przyniosło również wzrost presji podażowej na rynku surowców.

"Dane dotyczące PKB Państwa Środka, pomimo iż były lepsze od oczekiwań, były najniższe od blisko 6 lat wspierając oczekiwania co do ruchu stymulacyjnego ze strony tamtejszych władz" - stwierdził analityk.

"Złotemu nie pomogły również krajowe wskazania dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej" - dodał.

W jego ocenie w ujęciu zbiorczym opublikowane w poniedziałek przez GUS dane wskazują na stabilizację krajowej gospodarki oraz są stosunkowo neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej.

"Z rynkowego punktu widzenia inwestorzy najprawdopodobniej będą wstrzymywali się z handlem na złotym do czasu zbliżających się wyborów parlamentarnych. Pewną szansą na mocniejszego złotego jest zbliżające się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, gdzie rynek spekuluje o możliwym zwiększeniu programu QE (program skupu aktywów) w nadchodzących miesiącach" - wskazał.

Podobną opinię wyraził diler z BGŻ BNP Paribas Piotr Popławski. "Rynek stoi w miejscu i wydaje się, że do wyborów nie będziemy notować żadnej zmienności kursów. Będziemy poruszać się wokół obecnych poziomów na euro-złotym" - powiedział.

"Po drodze mamy jeszcze posiedzenie EBC. Być może łagodny ton ze strony EBC nieco wspomoże złotego, ale nawet jeśli, to w bardzo ograniczonej skali" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych